S hnutím ANO nikdy! Opozice se začíná chytat do vlastní pasti

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Je to dvojí ironie letošních voleb: čím víc dvě antibabišovské koalice straší lidi premiérem Andrejem Babišem, tím víc v průzkumech roste jeho ANO, jak nyní potvrdily další dva předvolební průzkumy. A čím víc se lídři těchto dvou koalic trumfují v tom, jak po volbách určitě nebudou vládnout s ANO, tím víc se jim to může vymstít. A nejvíc trojkoalici SPOLU.

Začněme průzkumy. Ten od agentury STEM dělaný pro televizi CNN Prima News dal ANO 32 procent, zatímco druhý od Data Collect, který zveřejnila Česká televize, 25 procent; každý z těchto průzkumů používá jinou metodiku, v obou ale ANO posílilo – v číslech Data Collect dokonce o 4,5 procenta. Ve stejnou dobu se lídři obou antibabišovských koalic znovu dušovali, jak s ANO určitě nikdy nebudou spolupracovat.

Volební lídr SPOLU a šéf ODS Petr Fiala to naposled zopakoval v rozhovoru PoliTalk na serveru Novinky.cz, lídři koalice Pirátů a STAN pro změnu v pondělí ve své nové povolební strategii. Obě koalice voliče permanentně straší vládou ANO s „populisty a extremisty“, jak společně říkají SPD, komunistům a případně i dalším „divochům“, které by voliči mohli pustit do sněmovny.

SPOLU (trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců) si dokonce dala „nejsvětější trojici“ šéfů ANO, SPD a KSČM do svých reklamních vizuálů jako „hrozbu“ země. A to v tak nadživotní velikosti, že zastínili její vlastní lídry. Nechme teď stranou, že tím „hrozbu“ dělají i ze suverénně nejsilnější strany, vedle níž sami působí jako trpaslíci. A že je i SPD zhruba stejně silná jako ODS, Piráti a STAN. Problém je, že ani obě antibabišovské koalice nemusejí dát po volbách společně sněmovní většinu.

Můžou ji ovšem aritmeticky s ANO případně udělat někteří členové dvou antibabišovských koalic. A co pak? Obě tyto koalice se snaží lovit voliče na to, že zabrání vládě s SPD a komunisty. Nechme stranou i to, že na to dohromady žádné nové hlasy nechytají a SPOLU prostě mírně sílí na úkor Pirátů, kteří do světa vypustili až příliš originálních pirátských nápadů a myšlenek. Klíčové je, že antiBabiš obou koalic začíná připomínat hodně průhledné pokrytectví.

sinfin.digital