S Piráty, nebo radši s ANO? Kuba je znovu připraven!

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Jihočeský hejtman a člen Výkonné rady ODS Martin Kuba se znovu rozpovídal. A znovu pálil i do vlastních řad. V jeho rozhovoru pro Právo nemusíte ani moc číst mezi řádky, abyste pochopili, proč premiér Andrej Babiš znovu vede volební preference a proč po volbách může všechno být jinak, než se zdá. No a jestli chcete číst mezi řádky, tak mezi nimi Kuba řekl, že tentokrát se už šéfem ODS stane.

Začněme Babišem. „Všichni jsou jím zbytečně v dobrém i špatném fascinováni,“ říká Kuba. Jenže to opozici žádné velké vítězství nepřineslo a nejlíp se to ukázalo za pandemie. Kuba zmiňuje památnou opoziční frašku s neprodloužením nouzového stavu, kdy i opoziční hejtmani popřeli lídry a poslance vlastních stran a nouzový stav si prodloužili s vládou. Nebo když jako hejtman viděl, jak opozice lže, když říká, že má vláda ve skladech schované vakcíny.

Nejen tohle všechno byla ona fascinace Babišem, jež pěti stranám „opobloku“ včetně ODS nepřinesla téměř žádné nové voliče. A z níž se teď premiér a šéf ANO rychle oklepává, když znovu nastoluje předvolební agendu a sbírá hlasy. Pár procent jich nyní sice virtuálně na úkor koalice Pirátů a STAN sebrala i trojkoalice SPOLU, v níž jsou s ODS lidovci a TOP 09, z většiny průzkumů ale pořád vychází až třetí. A co hůř: ODS zůstává zaseknutá na svém zisku z posledních sněmovních voleb. To když jí čísla přejí.

Podle Kuby je koalice SPOLU k ničemu, pokud nevyhraje volby, které podle něj navíc má znovu vyhrávat ODS sama. „ODS je postavená na tom, aby vládla a dokázala prosadit svou vizi světa. A tuto myšlenku by neměla opouštět,“ myslí si. Jenže prosazování své vize světa se ODS rozpouští nejen ve SPOLU, ale hlavně v případné koalici s Piráty, jejichž vize světa je opačná: ODS vždycky chtěla nechat lidi žít, zatímco Piráti jim chtějí kontrolovat i elektroměry.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Hrozí ODS podobný osud, jaký kdysi stihl Zelené?
  • A nahradí „zlý muž“ v čele strany Petra Fialu?
sinfin.digital