Schmarcz: Tady je Babišovo aneb Jez, co máš doma, a po cizím nekoukej!

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Taky vás tak strašně štvaly Krkonošské pohádky? Paternalistický Krakonošský stát, zlý soukromník Trautenberk a sojka práskačka? Česká realita se bolševickému večerníčku začíná blížit. Mohl by nad ní viset nápis „Tady je Babišovo“. Zatím posledním krokem k tomu je nápad, aby se u nás prodávaly skoro výhradně jen české potraviny. Což je v podstatě velká domů pro Agrofert z premiérova svěřenského fondu.

Poslanecký návrh, v němž hlavní roli hrají poslanci ANO a SPD, počítá s tím, že by obchody musely nabízet minimálně 55 a nakonec až 85 procent potravin českého původu. Někdo možná řekne „hurá, podpoříme domácí zemědělství“. Nejspíš to ale bude člověk, kterému se Krkonošské pohádky líbily, tleskal zavření hranic, preferuje Zermana s Babišem a roušku bude poslušně nosit třeba dva roky. Svobodomyslným občanům musí přejet mráz po zádech. Tím spíš, že nejde vůbec o ojedinělý případ protekcionismu, či po slovensky „rodnikárstva“.

Nemá smysl tu vyjmenovávat vše, čím tento stát slouží zájmům jednoho oligarchy. To by muselo vycházet na pokračování. Vezměme to letmo: Nesmyslná podpora řepky. Tlak na proplácení dotací Agrofertu českými úřady i přes to, že evropské autority konstatovaly premiérův rozsáhlý střet zájmů. Přiklepnutí stamilionových částek z prostředků určených inovátorům na nákup běžných technologií, například na linku na lepší toustový chléb. Z novějších kauz aktuálně popsané nalévání veřejných peněz z Českých drah do reklamy ve skupině MAFRA…

Exkluzivně: Byl jsem znechucen a Babišovi jsem nabízel rezignaci, říká ministr obrany Metnar

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital