Seberte peníze mazací kultuře! Její vzestup na Západě ukazuje, jak bychom mohli dopadnout

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Magazín Harper´s v úterý zveřejnil otevřený dopis, v němž 150 osobností společenské, akademické a kulturní sféry volá po zachování svobody slova, která dostává na frak nejen ve Spojených státech, ale i v západní Evropě. Někteří signatáři už museli svůj podpis odvolat, jinak by jim mohl klidně hrozit vyhazov z práce. Jakkoliv se celá debata může zdát pohledem z Česka poněkud absurdní, měli bychom ji pozorně sledovat, protože i v tuzemsku se s takzvanou „cancel culture“ (volně přeloženo mazací kulturou) a jejími stoupenci můžete setkat.

Na pražské FAMU se v minulých dnech odehrála debata o vyvěšení transparentu s fotografií Milady Horákové, na němž byl nápis „Zavražděna komunisty“. Stejný transparent byl vyvěšený i na řadě dalších budov, ale mezi členy fakulty měl i hlasité odpůrce. Podle účastníka interní debaty, který ji popsal INFO.CZ, měla jedna z nejmenovaných mladých dokumentaristek obavu, aby „všichni komunisté nevypadali jako zločinci“ a navrhovala, aby byl vyvěšen transparent s nápisem „Zavražděna Čechy“.

Historik Petr Blažek pro změnu ve videorozhovoru na INFO.CZ upozorňoval, že „na historii“ na Filozofické fakultě UK dnes v podstatě není jediný konzervativní historik, přičemž v čele fakulty stojí Michal Pullman jako zástupce neomarxistického proudu. Je to jednoznačně neblahý vývoj, protože se začaly otevírat archivy roku 1989 a směřujeme k otevírání archivů 90. let. Nemusíme být jaderní vědci, abychom si domysleli, jak by výklad budování mladé české demokracie mohl za těchto okolností vypadat a jaký světonázor by mohl tuto debatu definovat.

Schmarcz: Co ukázala Karviná? Babiš krizi nezvládá, je manažerem gulášového socialismu

sinfin.digital