Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sebestředný Trump vytvořil nebezpečnou iluzi. Komentář Michaela Romancova

Sebestředný Trump vytvořil nebezpečnou iluzi. Komentář Michaela Romancova

Přelom minulého a tohoto týdne patřil ruskému prezidentu Putinovi. Nejprve se v Moskvě stal hvězdou předávání medailí finalistům fotbalového šampionátu, o den později v Helsinkách zastínil Donalda Trumpa.

Začněme fotbalem. Rusko zvládlo pro lukrativní globální produkt vytvořit důstojné podmínky. Politolog Leonid Radzichovskij si všiml, že cizinci měli možnost vidět vybrané ruské destinace a že jim i Rusům se naskytla možnost poznat jeden druhého.

Tím se otevřel prostor pro rozptýlení stereotypů, například že v Rusku je hlad a za každým stromem číhá agent KGB. Anebo že všichni cizinci jsou rusofobní homosexuální pederasti.

Současně však Radzichovskij dodal, že turisté si nemohli všimnout toho, čím se Rusové nechlubí a co je trápí: „Medicína, soudnictví, sociální zabezpečení… Možná už je to jako v Riu, ale Kodaň to stále není.“

Na fotbal nakonec došlo i v Helsinkách. Trump Putinovi šampionát pochválil, vzápětí dostal darem míč a nabídku, že Rusko Americe předá zkušenosti s organizací. Oba zapomněli, že USA už šampionát úspěšně zvládly v roce 1994 a že v roce 2026 budou akci pořádat spolu s Mexikem a Kanadou.

U arogantního Trumpa nepřekvapí ignorování všeho, co nesouvisí s jeho osobou včetně sousedů a spojenců. Ale u Putina se nejspíš jednalo o promyšlený krok, který jen podtrhl kýžené vyznění summitu – já a Donald, Rusko a Amerika.

Navzdory Trumpovu prosazování sloganu „America first!“ byl v Helsinkách všude první Putin. Sice tradičně dorazil se zpožděním, které mu Trump vrátil tím, že do prezidentského paláce přesto přijel až jako druhý.

Ale to byl jediný úspěch amerického lídra. V čem je problém, vezmeme-li v úvahu, že obří nepoměr sil mezi Ruskem a USA zůstává i po summitu nezměněn?

Putin prohlásil, že pokusy o izolaci Ruska zkrachovaly. Obě strany se prý shodly na zájmu rozvíjet vzájemné vztahy v oblasti bezpečnosti a stability, v předcházení krizím či boji s terorismem.

A také ve sféře ekonomiky, čímž byl učiněn první krok ke zlepšení bezprecedentně špatné situace, k níž přitom podle Putina neexistují objektivní důvody.

Je nepředstavitelné, aby kterýkoli z předchozích amerických prezidentů přijal od sovětského generálního tajemníka nebo ruského prezidenta tvrzení, že flagrantní porušení mezinárodního práva a podkopání světového řádu, jejichž hlavním architektem a ochráncem jsou právě USA, není objektivní příčinou pro zhoršení vztahů. Trump však k těmto nehoráznostem mlčel.

Navrch během jednání dostal od Putina ujištění, že se ruský stát nevměšoval do amerických voleb, z čehož Moskvu viní američtí vyšetřovatelé a část Kongresu.

Trump, posedlý sám sebou, tím Rusku přiznal politickou paritu a vytvořil nebezpečnou iluzi obnovené rovnováhy sil. Amerika úlet svého prezidenta ustojí. A snad i Moskva uzná, že se jedná jen o optický klam. Pokud ne, čekají nás jen další a další konfrontace.


Autor je politický geograf

Další komentáře Michaela Romancova na stránkách E15.cz >>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1