Šlachta si spletl politiku s detektivkou. Jeho přísaha děsí dál

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Bylo to velké drama, když Robert Šlachta představoval své politické hnutí Přísaha. Ve videu bývalý šéf protimafiánského policejního útvaru sdělil, že ho prostě donutili doběhnout až do politiky. A od té doby běží cestou ironie dál. Jak napsaly Seznam Zprávy, Úřad pro kontrolu hospodaření stran a hnutí označil Přísahu za netransparentní.

Šlachta totiž nechce říct, od koho si půjčil zhruba dva miliony korun na rozjezd Přísahy a její masivní reklamní kampaň, již nikdo určitě nepodezírá z podfinancování. A že má bojovník proti korupci smysl pro humor, ne že ne. Jeho hnutí nyní argumentuje úplně stejně jako ti, které kdysi zkoušel honit: nechce prý své sponzory vystavovat mediálnímu tlaku, a proto je ušetřil odhalení na transparentním účtu. Jejich identitu sdělí jen příslušnému úřadu.

„Argument, že si někdo přeje být skrytý, aby nečelil dotazům veřejnosti, je přesně ten argument, který stál na počátku mnoha skandálů v 90. letech. Tehdy se sponzorské dary dávaly přes prostředníky právě proto, aby původní dárci zůstali ukrytí. To je z principu špatně,“ řekl Seznam Zprávám člen Úřadu pro kontrolu hospodaření stran a hnutí Jan Outlý. Řekněme, že se Šlachta učil od těch nejlepších.

V případě Přísahy je to ale jen další ironie v řadě. Při jejím představení Šlachta říkal, že určitě nejde o nějakou partaj bývalých vysokých poldů, i když ji právě s nimi založil. Načež se ještě záhy musel veřejně podělit o radost z toho, že mu registrační archy jezdí podepisovat celá místní policejní oddělení. Takže má vlastně pravdu: Přísaha je politické hnutí bývalých i současných poldů, i když ti druzí ji smějí „jen“ volit, protože jejími členy být nesmějí.

Anebo s ní třeba spolupracovat externě, jak ukázali další bojovníci za totální transparentnost – Piráti. Ti před časem udělali z důstojníka Národní centrály proti organizovanému zločinu Jana Šmída „pouze“ svého externistu.

Vlastní minulosti samozřejmě nikdy neutečete ani v politice, takže mezi největší Šlachtovy politické sponzory nyní patří i Jaroslav Kubiska, někdejší spolupracující obviněný v kauze Oleo Chemical. Tu dělal právě Šlachta a Kubiska v ní svědčil proti lobbistovi Ivo Rittigovi a spol. Šlachta říká, že o Kubiskovi neví. Aha! Tak to už fakt zavání tím, jako by si spletl politiku s psaním osobní detektivky, již jako předehru Přísahy napsal s novinářem Josefem Klímou.

Policie by se měla od přímé účasti v politice držet co nejdál, i proto zákon policistům zakazuje členství v politických stranách. Hranice mezi policií a politikou kdysi nebezpečně rozostřil šéf Věcí veřejných Vít Bárta, jenž si z boje proti korupci taky udělal hlavní politický program a na špehování politické konkurence používal bývalé vysoké detektivy. Aspoň v jednom ohledu na to Šlachta jde transparentněji: sám je bývalý vysoký detektiv a další má kolem sebe. Ne že by tím děsil míň než velký „superguru“.

sinfin.digital