Šlachtova „fízlpartaj“ děsí. A přesně míří na ANO i ODS

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Předvolební průzkumy naznačují, že Robert Šlachta může v letošních sněmovních volbách dovést svou Přísahu do sněmovny. Jeho politické „dítě“ jistě děsí, protože jde o partu bývalých vysokých poldů. Po zveřejnění programu Přísahy je ale taky jasné, kam Šlachta celkem přesně i chytře míří: k ANO a ODS, jimž může po volbách dodat kritická procenta.

V programu Přísahy samozřejmě najdete i povinného antiBabiše, to jen pro jistotu. „Prošetříme všechny covidové zakázky z nouzového stavu a budeme trvat na zřízení vyšetřovací komise, jejíž součástí bude tým nezávislých odborníků,“ píše se v něm mimo jiné. Proč ne. Když už jsme ale u prošetřování, které musí bývalí poldové milovat, tak by někdo taky mohl začít prošetřovat Přísahu za to, že se nápadně „inspirovala“ programem ANO.

Šlachta nechce euro, zvyšovat daně ani migraci. Naopak chce transparentnost a bojovat s korupcí, což už sice začíná být trochu nuda, z průzkumů veřejného mínění ale vychází, že to od politiků pořád chceme přinejmenším slyšet. Tohle všechno jsou ale i hlavní programové body ANO. A taky ODS, jejíž konzervativní odpor k euru i migraci teď sice tlumí progresivnější TOP 09, se kterou a ještě s lidovci tvoří volební koalici SPOLU, jinak to ale patří do její tradiční DNA.

A stejně tak i méně romantický vztah k EU, jaký taky prezentuje Šlachta; ten v rozhovoru pro Novinky.cz lakonicky řekl, že Přísaha nechce referendum o našem členství v EU. Sakra, takhle se láska určitě nevyznává! Naopak tak ale vypadá, když si někdo spočítá, že by po volbách mohl případně vládnout s ANO i ODS, i když Babiš opakuje, že Přísaha není béčkem ANO. A kdysi dominantní ODS pro změnu dodnes děsí Šlachtův vládní puč z roku 2013, jenž z ní udělal marginální partaj velikosti SPD nebo STAN.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem má Přísaha blíž k ODS než TOP 09 i koalice Piráti/STAN?
  • A proč by Šlachta mohl sehrát výraznější roli při skládání vlády?
sinfin.digital