Sleduj snílka Feriho... A neuvidíš nic! Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Sleduj snílka Feriho... A neuvidíš nic! Komentář Petra Holce

Je to podle mě nejlepší politický vtip poslední doby, trumfne i bonmoty prezidenta Miloše Zemana a kvality Tomia Okamury. Server Politico zařadil poslance TOP 09 Dominika Feriho do žebříčku 28 osobností z 28 zemí, které bychom podle něj měli sledovat v roce 2019, protože můžou v nadcházejících letech změnit tvář své země nebo celé Evropské unie. Vsadím se, že tím Politico nejvíc zaskočilo samotného Feriho.

Kromě vlastního PR Feri v politice ještě nic neudělal a navíc je členem strany v kómatu – a už je z něj jeden z předních politických „snílků“ Evropy! „Feri není jen nejmladším zákonodárcem v historii své země. Je také prvním tmavé pleti - a to nápadně. Feri, který byl od 18 let radním ve svém domovském městě Teplice, loni snadno získal křeslo v parlamentu, ačkoli byl poslední na kandidátce své středopravicové strany TOP 09,“ zdůvodnil server svůj výběr.

Ano, to všechno je určitě pravda. Taky je to ale bohužel všechno. Feri je nejmladším a taky prvním poslancem tmavé pleti, což jistě může mít politicky symbolickou hodnotu. A zvlášť v Česku, kde mladí na politiku kašlou a tmavá pleť není úplně populární. Jenže nic z toho Feri nevyužil, nic extra kolem sebe neformuje.

Šéf projektu Politico Stephan Faris řekl, že zvolené osobnosti jsou v žebříčku ne kvůli „síle svého úřadu“, ale díky způsobu, jakým formují své země a Evropskou unii.

Fakt? Napůl má vlastně i pravdu: Feri je poslanec a Sněmovna se mezi lidmi netěší zrovna největší důvěře – v tom ji trumfne jen Senát (dle aktuálního průzkumu CVVM jim věří 33 % a 32 % dotázaných). Jak ale proboha právě Feri formuje Česko a Evropskou unii? Slyšeli jste od něj někdy nějaký originální názor na Česko nebo na EU? Nebo snad odvážnější politickou myšlenku, která by cokoli formovala? Ne. Zadejte si jeho jméno do Googlu a všude na vás vybafnou jen nadšené články o nejmladším poslanci.

Feri je pro mě myšlenkově a názorově neviditelný. Raketou se stal v loňských sněmovních volbách, kdy vylétl do Sněmovny přímo z posledního místa kandidátky TOP 09. O Praze se říká, že volí „chytřeji“, protože my Pražáci bychom na Pražský hrad nikdy neposadili Miloše Zemana a tradičně taky „srážíme“ volební výsledky nebezpečných řvounů typu Okamury. Vyvažujeme venkov, říkáme tomu. Těžko ale říct, čím si od nás vysloužil přes 15 000 preferenčních hlasů zrovna Feri. Afra i barevných ponožek je totiž Praha už hezkých pár let plná.

I když možná mám jedno vysvětlení: zkuste si o Ferim udělat rešerše a v rámci velké prázdnoty narazíte na články o mladém muži, co to vzal z Facebooku rovnou do Sněmovny. Největší ironie tak je, že „snílkem“, co politicky formuje Česko i EU, nechce vlastně být ani sám Feri. „Musím říct, že se chci z politiky evakuovat. Studuju práva a chtěl bych je dál dělat,“ řekl nedávno v rozhovoru ke své politické budoucnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud