Soukromé vlastnictví je přežitek. Držte si majetek, Piráti nastupují

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Patrick Zandl je novinář, spisovatel a podnikatel. A taky šéf Pirátů v Brandýse nad Labem, kde je i zastupitel. A právě on teď na svém webu marigold.cz publikoval článek s pirátsky příznačným titulkem: „Krize a zánik vlastnictví“. Piráti se poslední dobou intenzivně chystají na převzetí moci a měli bychom se proto mít na pozoru. S osobním vlastnictvím totiž mají problémy už delší dobu.

Ostatně ne náhodou si říkají Piráti a piráti si odjakživa prostě berou, co chtějí. Ano, Zandl sice upozorňuje čtenáře, že článek je pouhým konstatováním faktu a ne jeho osobním vyznáním. Jenže problém je, že je napsaný tak, že hranici mezi konstatováním faktu a osobním vyznáním zručně smazává. A co hůř: končí konstatováním, že „teprve za situace plné ochrany a mobility dat bude možné z ne-vlastnictví udělat evoluční výhodu digitalizované společnosti.“

Je to nekonečný článek, tak jen výcuc. Zandl v něm popisuje fenomén sdílení, který nás stále více odklání od tradičního vlastnictví: sdílíme hudbu, kola, auta i bydlení. A že o tom své vědí právě Piráti, kteří s ostatními rádi sdílejí jejich vlastnictví, aniž by to oni sami chtěli. Od Elánu si pro své silvestrovské video s Ivanem Bartošem vypůjčili bez svolení kapely logo, od Lega figurky a od Seznamu pro změnu design pro svůj partajní web.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • S jakými nápady už Piráti v souvislosti s nemovitostmi přišli?
  • A je hypotéka „novodobé otroctví“?
sinfin.digital