Starostové vystupují skromně a s pokorou, hlásal Rakušan. Teď je odtržený od reality a voličům se vysmívá do očí

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Vít Rakušan se před loňskými sněmovními volbami oháněl tím, že STAN přinese změnu. Ani ne rok poté se to jeví spíše tak, že se stranám stávající koalice sice podařilo vystrnadit Andreje Babiše z vlády, avšak některé z příčin expanze hnutí ANO jako by se nám vracely. A Rakušan ne a ne to pochopit.

Jeden žasne, druhý se diví. Třetí láme hůl nad politikou a možná vzdává svou účast ve volbách. Lidé v každém případě nerozumí tomu, jak si počíná ještě loni touto dobou sebevědomý a charismatický Vít Rakušan.

Co se s ním stalo? Toto opravdu dělají s lidmi funkce? Potkalo ho to samé, co bezpočet jeho předchůdců? Je z něj papaláš? Jak to, že mu tedy nepřijde divné jmenovat Petra Mlejnka novým šéfem civilní rozvědky navzdory tomu, že on sám přiznává letité kontakty s Michalem Redlem, jak informovaly Seznam Zprávy?

Ano, čtete dobře, jde o toho Redla, který byl blízkým spolupracovníkem mafiána Radovana Krejčíře, a kterého navíc policie považuje za hlavu organizované skupiny v aktuální kauze Dozimetr. Jak to, že Rakušan nechápe, jak toxický pro jeho hnutí bude a je někdo, na koho praskne, že si s Redlem kdysi dával schůzky? Co spolu mohli domlouvat? A pro koho? Kdo koho vlastně řídí? Samé otázky.

A nejde jen o to, že Rakušan zjevně uplatňuje dvojí metr. „Zatímco šéf České pošty musel skončit kvůli jedné schůzce s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, u šéfa civilní rozvědky ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi nevadí ani opakované kontakty,“ shrnuje v tomto textu Michaela Rambousková. A jak správně dodává, kvůli kontaktům s Redlem skončil také ministr školství Petr Gazdík.

Sám Rakušan to v Otázkách Václava Moravce tehdy komentoval takto: „Ve chvíli, kdy na mě poukazují nejrůznější bývalí agenti StB a podobně, že nemohu být na Ministerstvu vnitra, tak v té chvíli musím ukázat, že nebudu tolerovat žádné kontakty s tímto člověkem. V té chvíli padni, komu padni.“ Už to zjevně neplatí. Rakušan oponuje, že Mlejnek má bezpečnostní prověrku, a apeluje, abychom nepodlehli honu na čarodějnice. Ale to není jádro problému.

sinfin.digital