Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž: zimní král přichází

Bohumil Pečinka

Ještě koncem června premiér Babiš na zasedání vlády záměrně neprojednal jmenování nejvyššího státního zástupce. Navzdory tomu, že ministryně spravedlnosti Benešová navrhla po odstupujícím Pavlu Zemanovi jeho prvního náměstka Igora Stříže. Babiš v médiích správně argumentoval, že by šéfa českých žalobců měla jmenovat až nová vláda. V pondělí však nejspíš Stříž bude skutečně jmenován. Co se mezitím stalo?

(AKTUALIZACE 12. 7. 2021 v 16:20 - vláda jmenování Stříže schválila)

Všechny současné vládní strany, ale i ty potenciálně vládní, zaujaly vcelku realistická stanoviska. Tvrdily: dosavadní šéf žalobců Pavel Zeman odstoupil s odůvodněním, že odmítl politické tlaky ministryně spravedlnosti, a proto by bylo lepší, kdyby jeho nástupce jmenovala vláda vzešlá z příštích voleb. Jen Piráti řekli, že podmíněně akceptují Stříže, ale že příští kandidát by už měl být lepší.

Mezitím se v táboře špiček státního zastupitelství naplno rozjely lobbistické tlaky. Jejich společným jmenovatelem bylo toto: jen nejmenovat nikoho mimo soustavu státního zastupitelství, který by nám ohrozil naše těžce dobyté pozice a vazby.

Takže šéf fakticky odborové organizace žalobců (Unie státních zástupců), Jan Lata napsal ministryni Benešové dopis, kde podporuje jednak Igora Stříže, dále svého spojence Adama Bašného a naznačuje, že by určitě nebyl vhodným kandidátem soudce Nejvyššího soudu Robert Fremr. Právní expert hnutí STAN, Stanislav Polčák, v této souvislosti mluvil o „zapouzdřování soustavy státního zastupitelství.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč a kým byla oslabena Marie Benešová?
  • Proč otočil Andrej Babiš?
  • A za co bylo nebo bude případné jmenování Igora Stříže zobchodováno?
sinfin.digital