Tohle se nesmí říkat! Vondrákova kandidatura živí naději na vládu ANO s ODS

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Premiér Andrej Babiš nakonec přemluvil populárního moravskoslezského hejtmana ANO Ivo Vondráka, aby znovu kandidoval do sněmovny a vedl krajskou kandidátku. Nejde ale jen o jeho popularitu. Babiš bude po volbách nejspíš cílit na ODS a právě Vondrák patří k předním propagátorům návratu ANO k pravicovějším kořenům. A jak ukazuje reakce na jeho comeback, nevybral možná Babiš špatně.   

„Vstupoval jsem do hnutí ANO, které bylo středopravicové, ne levicové jako nyní. Hrozně rád bych naši politiku zase nasměroval doprava. Bohužel po volbách v roce 2017 nevznikla koalice ANO a ODS,“ říká Vondrák v rozhovoru pro Seznam Zprávy. V ANO určitě není jediný, kdo si toho všiml – bojují s tím i jiní. Je ale jedním z mála, kdo má velkou šanci vyhrát volby ve svém kraji. Navíc jako hejtman už s ODS vládne, takže má v tomhle ohledu jistý náskok.

Není to vysoká matematika. Šéf ANO Babiš prostě vidí, že je levice v troskách a vládní ČSSD vážně hrozí, že se v podzimních volbách ani nedostane do sněmovny. A komatózní jsou i komunisti, další vládní komplic. Vlevo to tedy vypadá dost špatně. O moc lepší to sice pro ANO není ani vpravo, kde se proti Babišovi sešikovala koalice SPOLU, je tu ale ještě ODS, její nejsilnější člen. Ta se totiž se spojením s polomrtvými TOP 09 a lidovci pořád ještě plně nesmířila.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Půjde po volbách ODS s Babišem do vlády?
  • Co takovému scénáři nahrává?
  • A vydrží trojkoalice Spolu?
sinfin.digital