Trávníček: Odklad brexitu je i v zájmu EU, toto jsou tři důvody | info.cz

Články odjinud

Trávníček: Odklad brexitu je i v zájmu EU, toto jsou tři důvody

KOMENTÁŘ MATĚJE TRÁVNÍČKA | Britská premiérka Theresa Mayová žádá Evropu o posun brexitu o čtvrt roku. V Dolní sněmovně prohlásila, že „není připravena odkládat Brexit dál než do 30. června“ a s tímto datem operuje i v dopise odeslaném Donaldu Tuskovi. Právě pod jeho vedením rozhodne o britské prosbě už zítra summit lídrů evropské sedmadvacítky. Ve hře jsou tak nadále všechny možnosti včetně tzv. dlouhého odkladu o několik let. Existují přitom minimálně tři důvody, proč by byl právě tento scénář v zájmu EU.

1. Ochrana životní úrovně v EU

Největší strašákem na obou stranách kanálu La Manche je odchod Británie z EU bez dohody. Tato varianta se už nějakou dobu bere jako krok do nejistoty a vstříc chaosu. Nastat přitom stále může, jen by se (teoreticky) o čtvrt roku oddálila. 

Ekonomové se shodují, že brexit bez dohody by měl vážné dopady nejen na Británii, ale i na členské státy Evropské unie. Kupříkladu Václav Šmejkal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v této souvislost upozorňuje na závěry Mezinárodního měnového fondu, který předpovídá, že v případě brexitu bez dohody by česká ekonomika zaznamenala propad okolo 0,9 % HDP. 

2. S Británií je EU silnější

Pokud evropské špičky chtějí skrze EU uskutečňovat své deklarované globální ambice, je pro ně výhodnější udržet Británii v Evropské unii. Pár čísel: 66 milionů obyvatel Spojeného království představuje 13 % celé EU. Ostrovní monarchie vytváří asi 15 % nominálního HDP Evropské unie. Z evropských států má (s výjimkou Ruska, pokud ho vezmeme v potaz) nejvyšší výdaje na obranu a jako jedna z mála zemí loni v podstatě plnila závazky NATO na obranné výdaje a investice.

Je přinejmenším strategicky výhodnější brexit odložit a doufat, že zapracuje čas. Že se z tématu stane zahraničně-politický folklór a zamrzlý proces. Není to úplně čisté řešení, ale situace bude fakticky v rovnováze, která bude všem relevantním aktérům vyhovovat. Akorát to nikdo z nich nebude moci přiznat nahlas.

3. Zlepšení evropského PR

Evropská unie v otázce brexitu postupuje už nějakou dobu nekompromisně. Dává Britům najevo, že už není o čem jednat a že se nebudou donekonečna hledat dodatky a ústupky. Kritici za tím ovšem vidí snahu unijních špiček Brity v první řadě ponížit a potrestat je za jejich přání odejít z evropského společenství. Pokud by EU ukázala velkorysost, získala by prakticky zadarmo lepší obraz u negativně naladěné části veřejnosti.

Eurooptimisté teď mají šanci ukázat, že jejich slova o potřebě evropské spolupráce a solidarity nejsou jen prázdné fráze. Chápu, že po celém martyriu je lákavé jednat emočně a prostě ty „otravné Brity“ poslat někam. Uvidíme, zda k tomu nakonec dojde, osobně bych si ale vsadil na odklad brexitu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud