Třetí pokus o volbu nových členů Rady ČT. Zrežíruje to tentokrát Faltýnek ke spokojenosti Hradu?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | V úterý, nebo ve středu budou poslanci rozhodovat o čtyřech nových členech Rady ČT. Po prvních dvou pokusech, které se podařilo opozici zablokovat, je nyní v zájmu především hnutí ANO, komunistů a SPD, aby se volba konečně uskutečnila. Děje se tak v čase zvýšeného veřejného zájmu o ČT, a to především kvůli tlaku, který vyvíjí část radních na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Především Hrad tlačí na jeho odvolání, právě proto lze čekat, že si to tentokrát už sněmovní většina v čele s Jaroslavem Faltýnkem z hnutí ANO zrežíruje tak, aby dosáhla svého.

Manévrovací prostor jejich odpůrců není příliš široký, prakticky jim už nezbývá nic jiného, než aby se pokusili stejně jako při minulých dvou pokusech o volbu radních jednání poslanců zablokovat. A podle našich informací nelze něco podobného vyloučit – především od lidovců, Pirátů nebo Starostů a nezávislých – ani zítra, nebo pozítří. Kdo se k obstrukcím podle informací INFO.CZ skoro jistě nepřidá, je naopak ODS. Také proto musíme opět připomenout dubnovou volbu členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Zvoleni byli Milan Bouška za ODS (135 hlasů), Jiří Janeček za ANO (138), Jiří Maceška za ANO (138), Václav Mencl za ODS (138), Daniel Novák za KSČM (102) a Marta Smolíková za Piráty (125). První čtyři kandidáti obdrželi téměř totožný počet hlasů, přitom šlo o nominanty výhradně dvou stran, tedy hnutí ANO a ODS. Prakticky to znamená, že pokud před volbou vznikla nějaká dohoda o většině, a jinak tomu být nemohlo, její osu tvořilo hnutí ANO a ODS. A přestože zástupci ODS před volbou členů Rady ČT něco podobného tentokrát vylučují, podle jiných aktérů dohodu nelze vyloučit.

„Pokud bude do Rady ČT zvolen Jefim Fištejn, bude to jasný důkaz o dohodě Jaroslava Faltýnka s ODS,“ řekl nám jeden z aktérů, který je dobře obeznámen se situací ve sněmovně. Připusťme ale, že se ODS tentokrát s hnutím ANO nedomluví. V takovém případě jsou ve hře dva scénáře. Buď se Faltýnek vrátí k osvědčené a spolehlivě fungující většině, kterou tvoří kromě hnutí ANO také komunisté a SPD, a tak jako vždy při volbách do všech mediálních rad v tomto volebním období tyto tři strany prosadí svoje kandidáty, anebo nebude zvolen – třeba kvůli obstrukcím opozice – nikdo.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co by se stalo, kdyby nebyl nikdo zvolen do Rady ČT?
  • Proč potřebuje Hrad opačný scénář?
  • A kdo má největší šance na zvolení?
sinfin.digital