Tři dobré zprávy za týden – kdo by to čekal. Komentář Martina Kupky | info.cz

Články odjinud

Tři dobré zprávy za týden – kdo by to čekal. Komentář Martina Kupky

Tento týden přinesl hned tři události, které naznačily pozitivní posun v dosud rozpačitém vývoji naší politické scény po říjnových volbách. Hned tři dobré zprávy v jednom týdnu - kdo by to čekal.

Tento týden přinesl hned tři události, které naznačily pozitivní posun v dosud rozpačitém vývoji naší politické scény po říjnových volbách. Hned tři dobré zprávy v jednom týdnu - kdo by to čekal.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Zaprvé ministr vnitra Metnar oproti všem očekáváním nezbavil mlčenlivosti bývalého policistu Komárka, který se chystal v mandátovém a imunitním výboru cosi vyprávět o kauze Čapí hnízdo a jejím vyšetřovateli Nevtípilovi. Tento pokus ovlivnit poslance a docílit nevydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání díky Metnarovu rozhodnutí nevyšel a oba nakonec prohlásili, že požádají o vydání. Nevynáším tím ministra Metnara do nebe, aby bylo jasno. Příběh s mlčenlivostí je ale pěknou ukázkou, že v politice se občas stávají věci jinak, než všichni očekávají, jinak, než si je někdo připravil. Dokonce i opěvovaný manažer Babiš. A není v tomto světle ani tak důležité, zda Metnarovo rozhodnutí ovlivnilo stanovisko vrchního státního zástupce Zemana, jak se říká. Nebo zda to nebyl jiný Zeman – prezident, do jehož okruhu známých Metnar patří a který by tak mohl panu premiérovi oplatit jeho povolební prostořekost. Kritizovat hradního pána za volbu spolupracovníků byla prostě nemístná předvolební opovážlivost.

Zadruhé sněmovna ani napodruhé nezvolila poslance Ondráčka předsedou výboru pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. To je bezesporu dobrá zpráva a povzbuzení pro ty občany, kteří těžce nesli, že by se komunistická mlátička mohla stát předsedou kontrolního orgánu našich bezpečnostní sborů. Ukázalo se, že se přece jen všichni nezbláznili a nezapomněli na 28 let složitého, ale přesto pozitivního vývoje demokracie v naší zemi. Poslanec Ondráček je sice dál členem komise, bude tam moci zhodnocovat své zkušenosti s máváním obuškem, ovšem jako symbol je výsledek této volby prostě důležitý.

No a na konci týdne přišla třetí dobrá zpráva, která z něj udělala politicky nejpřínosnější týden od říjnových voleb. Samozřejmě mám na mysli dnešní hlasování o vydání poslanců Babiše a Faltýnka ke stíhání v již zmíněné kauze Čapí hnízdo. Proč je to významná dobrá zpráva? Kdyby totiž oba poslanci vydáni nebyli, kdyby se mohli schovat za svou imunitu, znamenalo by to špatný signál pro občany, kterým na této zemi záleží. Byl by to signál, že je dobojováno. Že kdo je obviněný ze lži a podvodu se klidně může stát předsedou vlády a zajistit si, aby mu to prošlo. Že nejlepší bude vrátit se do předlistopadové letargie, emigrovat na chaty a zahrádky a o veřejné dění se už více nezajímat. Byl by to nejhorší možný signál, jaký bychom ze Sněmovny mohli vyslat. Je dobře, že se to nestalo.

Martin Kupka je místopředsedou ODS, poslancem a starostou Líbeznic.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud