Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ultralevicová maškaráda. Komentář Alexandry Udženija

Ultralevicová maškaráda. Komentář Alexandry Udženija
 

Maškaráda, přesně tohle slovo se mi vybavilo, když jsem si v minulém týdnu přečetla článek Michala Zlatkovského na serveru iRozhlas.cz s názvem "Když je Babiš menší zlo". V tom článku se pan Zlatkovský zamýšlí nad dilematem "liberálního" voliče, který se rozhoduje mezi ODS a hnutím ANO.

V jeho podání vyhrává hnutí ANO, protože ODS je prý příliš pravicová. Zarazilo mě ale časté používání slova "liberální volič". Jde o klasické zmatení pojmů, jaké můžeme pozorovat v současné době třeba v USA. Zde si levice také přivlastnila slovo "liberální", ovšem používají ho lidé, nad jejichž nápady by kroutil hlavou i nejeden člen KSČM. 

Nesvoboda převlečená za svobodu

Liberalismus je politický směr, který stojí na jednoduché myšlence, že svoboda je prioritní politická hodnota. Ne nějaká všeobjímající rovnost, solidárnost založená na bezbřehém rozdávání, nebo snad boj za "lepší" světový řád formou kolektivního vlastnictví, ale obyčejná lidská svoboda. 

Možnost se rozhodovat a nést odpovědnost sám za sebe a své činy. Proč se levicoví aktivisté rozhodli parazitovat zrovna na liberalismu, to je mi záhadou. Jejich nástroje k prosazování jejich (často silně menšinových) názorů jsou totiž vše, jen ne liberální. Agresivní osobní útoky, ostrakizování za názor, ničení soukromého majetku. Nechtějí opačný názor porazit argumenty, natož respektovat, chtějí ho umlčet, pokud možno navždy. 

Soustavně vytváří atmosféru strachu, aby se nositelé opačných názorů báli ten svůj byť jen vyslovit. Razí jednoduché heslo ve stylu, "když nikdo nesmí pochybovat o mé pravdě, mám automaticky pravdu". Vše schováno pod roušku politické a společenské korektnosti a podporu nekonečnému počtu menšin. Nikoliv podpora jednotlivcům, ale podivně definovaným mluvčím menšin, které jakoby mluví za všechny a zásadně vždy proti té "zlé, nevzdělané, nechápající a nemoderní většině". To ale přeci nemá se svobodou nic společného!  

Návrat normálnosti

Ostatně podle posledního velkého průzkumu vědců organizace More in Common osmdesát procent lidí v USA nechce politickou korektnost. Ukázalo se, že stávající podobu korektnosti a společenské falešnosti si přeje jen levicová část její intelektuální elity. Nelíbí se prý 88 procentům indiánů neboli"rodilýchAmeričanů", 87 procentům Hispánců a 82 procentům "asijských Američanů". Vadí jim paradoxně více než bělochům, mezi nimiž ji považuje za problém 79 procent. Na britských ostrovech také velmi sílí hlasy volající po návratu k Thatcherismu, ke svobodě vyjadřování, k tradičním hodnotám evropské společnosti, k normálnosti chcete-li.

Jediná liberálně-konzervativní strana v České republice je a byla ODS. Lidé si to zase začínají uvědomovat právě i pod vlivem globálního levicového korektního šílenství. Možná, že to je i důvod, proč nyní, když se ODS pomalu ale jistě znovu stává přední politickou silou, rozjíždějí levicoví aktivisté místy až hysterickou kampaň o nějakém hnědnutí ODS. 

Možná mají strach, že jim tu maškarádu a faleš s jejich údajným liberalismem zboříme jak domeček z karet. No, bojí se oprávněně.

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč

Autorka je 1. místopředsedkyní ODS

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1