Unavení muži, unavené ženy. Bez spánku se nedá žít ani v 21. století

Daniela Kovářová

KOMENTÁŘ DANIELY KOVÁŘOVÉ | Žijeme v době, která ze životů vymazala Boha a nahradila ho novým náboženstvím, které se jmenuje výkon
a jehož podtext zní: rychleji, více, dohnat a předehnat. Musíme mít neustále plný diář, dosahovat vyšších výsledků než loni, běhat rychleji, skákat dál, vydělávat víc a holedbat se, že skoro vůbec nepotřebujeme spát.

Tvrdíme mladým lidem, že dosáhnou všeho, co si přejí. Mají studovat, cestovat, měnit zaměstnání, hrdě se hlásit do výběrových řízení a vyzkoušet, co v nich je a na co mají. Matky s malými dětmi přesvědčujeme, že není problém sladit dítě s kariérou, otcové nechť se realizují na rodičovské dovolené. Mladým nutíme vlastní byty a k nim v balíčku i nejvýhodnější hypotéky. Všem nařizujeme žít naplno, o všem vědět, všude být, všechno zachytit a rozjíždět vlastní podnikání. Vždyť přece kolem nás je spousta pozitivních vzorů, a kdo si neví rady se start-upem, tomu armády vševědů a rádců rády poradí. Jsme hrdí na svou schopnost být online 24/7 a vedení firem i států obdivujeme, když nad ránem vyřizuje maily a pracovní porady zahajuje před kuropěním. Na rozdíl od tisíců druhů káv, alkoholu a medikamentů je spánek něčím nadbytečným, co se v přírodě omylem vyvinulo, podobně jako slepé střevo. No tak přes týden zkrátíme noc a o víkendu spaní doženeme.

Jenomže za během o lepší výkon zůstávají mrtví. Řidiče kamionů vede mikrospánek přímo do svodidel, lékaře k chybné diagnóze, strojvedoucí přehlédnou návěstidlo, matky se plouží za kočárkem zamženým okem hledíce na displeje svých telefonů. To vše proto, že málo spíme, resp. k práci či k jiným aktivitám přistupujeme minimálně odpočinutí. Odpočinek jsme si moderně spojili s dalším zaklínadlem – s aktivní dovolenou. Psychologové sice doporučují, aby dovolená trvala minimálně dva týdny, nicméně celospolečenský tlak velí ji v žádném případě neproválet. Cení se totiž jen dovolená aktivní či akční. Vyběhnout na kopec, slézt horu, sjet řeku, ujet po cyklostezkách tisíce kilometrů, každý den uhrát dvě devítky golfu anebo alespoň vybírat les od odpadků nebo zachránit velrybu uvízlou na mělčině.

sinfin.digital