Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Upozornění lepší než pokuta aneb Jak by stát mohl pomáhat lidem. Komentář Martina Kupky

Upozornění lepší než pokuta aneb Jak by stát mohl pomáhat lidem. Komentář Martina Kupky

Určitě si nepřeji, aby stát občana vodil takzvaně „za ruku“ a přebíral za něj jeho povinnosti. Pokud však existuje nástroj, jak může snadno občana informovat a zabránit zbytečným problémům a pokutě, pak jsem jednoznačně pro.

Náš stát provozuje mnoho informačních systémů. U veřejnosti bohužel nemají zrovna dobrou pověst. Některé z nich nejenže nic nezjednodušily, ale dokonce naopak lidem zkomplikovaly život a úředníkům místo úlevy přidaly práci. Moderní stát by přitom měl fungovat právě opačně. Měl by lidem pomáhat plnit jejich povinnosti – nikoli čekat, až některou z nich zapomenou, a pak je za to osolit nějakou tou pokutou.

Drobným krůčkem správným směrem je již existující úprava v zákoně o občanských průkazech i v zákoně o cestovních dokladech, kde je ministerstvu vnitra stanovena povinnost 60 dní předem informovat držitele občanky nebo pasu, že jeho průkazu vyprší platnost. Naneštěstí se to týká pouze těch lidí, kteří mají zřízenu svou osobní datovou schránku, a těch bylo ke konci dubna necelých 110 tisíc. Aspoň oni tak dostanou informaci o blížícím se termínu pro splnění své zákonné povinnosti a nebudou vystaveni situaci, že platný občanský průkaz nemají, když ho třeba zrovna nutně potřebují.

Stát však v této věci nepostupuje zrovna koordinovaně, a tak se nesnaží podobnou úpravu zavádět i v dalších podobných případech. Nechápu například, proč nemohlo být identické opatření napsáno do návrhu novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou právě projednáváme v poslanecké sněmovně. Popsaný systém s datovými schránkami a zprávou 60 dní předem by totiž mohl velmi podobně fungovat také v případě technické způsobilosti, kterou je každý vlastník motorového vozidla povinen ve stanovených lhůtách opakovaně prověřit ve stanici technické kontroly. I tady se stává, že vlastníci zapomenou, a způsobí si tak potíže – nejen, že dostanou pokutu, ale neodhalená závada může způsobit nehodu.

V tomto případě se navíc opatření bude týkat mnohem většího počtu uživatelů, protože velká část vlastníků motorových vozidel jsou právnické osoby – hlavně firmy – a ty mají datovou schránku povinně. Nejde tak o nic jiného, než aby stát uměl využít data, která má (konec platnosti technické prohlídky), a poslal podle nich informaci klientům (občanům nebo firmám) pomocí nástroje, který již také má (datové schránky). Proto jsem připravil pozměňovací návrh k projednávané novele, která pro ministerstvo dopravy jako správce registru vozidel tuto povinnost zavede. Určitě stát neutratí mnoho peněz ani při pořízení ani při provozu takové služby.

Podobně se lze podívat do dalších zákonů, které stanoví podobné lhůty pro všemožné průkazy způsobilosti, namátkou mě napadá platnost řidičských průkazů nebo třeba povinné zdravotní prohlídky pro řidiče-seniory. Čím více takových služeb bude, tím více to může občany motivovat k tomu, aby si zřídili svou osobní datovou schránku. Systémově bychom ale především měli směřovat k tomu, abychom vystačili s jediným dokladem a nemuseli jich po kapsách nosit hned několik.

Také bychom si určitě zasloužili širší výběr možností, jak se elektronicky prokazovat v systémech veřejné zprávy. Už deset let máme datové schránky, od července k nim přibudou elektronické občanky, k nimž si ovšem budeme muset pořídit čtečky. Nic by ale nemělo bránit tomu, abychom se k elektronickým službám státu mohli dostat také prostřednictvím mobilního telefonu nebo klíče k elektronickému bankovnictví!

Vím, že jsem v úvodu lehce pochválil ministerstvo vnitra za to, že si do zákonů o občanských průkazech a o cestovních dokladech samo nechalo schválit povinnost posílat informace o lhůtách aspoň držitelům datových schránek. Ale jinak v elektronizaci veřejné správy Česko neuvěřitelně zaspalo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1