USA po 11. září: Jako splašený slon, který dupe kolem sebe. Jak útoky (ne)změnily naše vidění světa?

Erik Siegl

Většina z nás si dobře pamatuje, co jsme dělali v úterý 11. září 2001 během útoků Al-Káidy na New York a Washington. Po prvotním šoku začalo rychle být zřejmé, že tento den hluboce ovlivní a změní náš svět. S odstupem dvaceti let se to potvrdilo, byť v mnohém jinak, než jsme mohli předpokládat.

Největší teroristický útok novodobé historie vyžadoval od jeho strůjců velmi trpělivé tříleté plánování, drzou schopnost vymyslet dosud nemyslitelné a asi dvě stě tisíc dolarů. Devatenáct únosců s nožíky na koberce, z nichž jen „piloti“ přesně věděli, o jaký útok půjde, způsobilo smrt skoro tří tisíc lidí, ohromné materiální škody za miliardy dolarů a šrámy v srdcích milionů Američanů.

Nemůžeme říct, jaký by svět byl býval bez 11. září, ale nepochybně by byl jiný. V jistém ohledu měla samotná reakce Spojených států na Blízký a Střední východ větší dopad, než tento brutální útok či dokonce všechny útoky Al-Káidy dohromady. A že jich neprovedla málo – v Londýně, Madridu, ale i v Ammánu a na mnoha dalších místech arabského světa.

Americký diplomat George Kennan, který formuloval na počátku studené války doktrínu zadržování sovětského vlivu (tzv. containment), psal koncem 60. let 20. století kriticky o válčení ve Vietnamu: „Amerika se chová jako slon vyplašený myší, který dupe a ničí vše kolem sebe.“ Tento příměr částečně sedí i na reakci USA a Západu na 11. září, jakkoliv smrtící a šokující tehdejší útoky byly. Zpětně viděno, Usáma bin Ládin dosáhl nejen „operačního úspěchu“, ale i svého strategického cíle vyprovokovat USA k rozpoutání ne jednoho, ale hned dvou velkých a dlouhých konfliktů. Zabít co nejvíce civilistů a zničit symboly Ameriky totiž nebyl konečný záměr, ale spíše prostředek.

Bin Ládin chtěl vyvolat skutečnou válku „věřících“ proti „nevěřícím“ a „odpadlíkům“, která by mobilizovala muslimské masy. Byť se nenaplnil jeho naivní sen o porážce „křižáckých armád“, ani o tom, že se zástupy muslimů houfně přidají na jeho stranu a svrhnou „odpadlické vlády“, jeho prvotní kalkul vyvolat velký střet vyšel přesně.

Zpětně viděno se šokovaná Amerika po 11. září začala chovat jako onen „vyplašený slon“ a důsledky dnes dobře známe. Z odvetné vojenské operace na likvidaci špiček Al-Káidy se stala nákladná dvacetiletá válka v Afghánistánu s mlhavými cíli. Po prvotním rychlém vítězství zabředla do vleklého konfliktu, aniž by její vůdci dosáhli trvalé bezpečnosti a vzniku stabilního státu.

sinfin.digital