Ústavní parodie: Když má spor Fiala versus Zeman posoudit Rychetský

GLOSA PETRA HOLCE | Prezident Miloš Zeman nezklamal. Lídra SPOLU Petra Fialu sice slíbil jmenovat premiérem, současně ale hodlá nejmenovat jednoho z ministerských kandidátů. Spor o pravomoc prezidenta (ne)jmenovat ministry se s námi táhne už čtvrt století a rozseknout ho může jen Ústavní soud. Problém je, že ten bezprecedentně zpolitizoval jeho šéf Pavel Rychetský.

Vypadá to neuvěřitelně, ale spor už dlouhá léta vedeme o celkem prostou větu v Ústavě, že „prezident na návrh předsedy vlády jmenuje ministry“. Ano, na první pohled to vypadá jasně a jednoznačně. Jenže s ministry už premiéry potrápili i Zemanovi předchůdci na Pražském hradě, Václav Havel i Václav Klaus. Ani jeden z nich prostě nechtěl zůstat mimo hru, když se mění vláda.

A oba taky říkali zhruba to samé: navzdory zmíněné větě v Ústavě není prezident žádný automat na jmenování ministrů, protože pak by je mohl jmenovat automat.

Pravda, ani jeden z předchozích prezidentů nedohrál své nejmenování ministrů až do konce, to zavedl až přímo zvolený Miloš Zeman. Pravda ale taky je, že jasno v tom nemají ani ústavní právníci, ostatně co ústavní právník, to ústavní názor, ne? Navíc často nápadně podpořený osobními politickými preferencemi...

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital