Uvízli jsme v 90. letech, je čas se posunout. Českou ekonomiku sužuje odliv kapitálu, cizí vlastnictví klíčových částí hospodářství i systém „montoven“

Štěpán Křeček

PORTFOLIO ŠTĚPÁNA KŘEČKA | V jakém stavu je dnes česká ekonomika? Je pro nás současný model, který v mnoha věcech stále vychází z 90. let, ještě pořád prospěšný, nebo jsme zralí na změnu? Tomuto tématu se v dnešní úvaze věnuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a ekonomický poradce premiéra Petra Fialy.

Počátkem 90. let minulého století byla Česká republika transformována na standardní tržní ekonomiku. V průběhu transformace bylo naráženo na dva základní problémy. Češi nebyli znalostně připraveni na fungování v tržní ekonomice a rovněž neměli dostatek vlastního kapitálu. Na základě těchto výchozích parametrů byl utvořen ekonomický model, v rámci kterého byly prodány základní části hospodářství zahraničním partnerům.

Zvolený model pomohl České republice k relativně dobrým hospodářským výsledkům, kdy jsme v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku měli nízkou nezaměstnanost, stabilní měnu a uspokojivý ekonomický výkon. Zahraniční partneři nám předali nové technologie a modely řízení i potřebný kapitál na počáteční investice. Nadnárodní korporace v té době rychle pochopily, že na území České republiky zhodnotí svůj kapitál podstatně rychleji než na Západě. Navíc získávaly investiční pobídky, které celý proces transformace urychlovaly.

sinfin.digital