V Americe stejně jako v Česku. Předznamená Trumpovo druhé vítězství další triumf Babiše? | info.cz

Články odjinud

V Americe stejně jako v Česku. Předznamená Trumpovo druhé vítězství další triumf Babiše?

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Americký prezident Donald Trump a premiér Andrej Babiš nemají společnou jen červenou kšiltovku. Oba jsou miliardáři, byť Babiš větší. Oba spojuje i podobná lidová rétorika odehrávající se intenzivně přímo na sociálních sítích, podobný elektorát, demonstrace jejich odpůrců a téměř chorobná nenávist městských liberálních „elit“ včetně většiny novinářů. A oba mají dokonce i stejnou opozici, která dělá stejné chyby. Možná i proto oba nejspíš vyhrají další volby.

Ano, Trump je prezidentem pravicových republikánů, takže mu opozici dělají levicoví demokraté, zatímco Babiš naposledy ukradl většinu voličů tradiční levici, a proto mu teď opozici dělá – nebo zkouší dělat – hlavně tradiční pravice. Na tohle všechno ale klidně zapomeňte, někdejší tradiční pravolevé dělení patří nostalgikům, co milují kocovinu minulosti. Ostatně konec starých dobrých časů, kdy místo kulturní i jiné politické identity vládla „pravá“ a „levá“, nyní jen stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Jeho konzervativci, historicky strana britského kapitálu a aristokracie, ukradli v posledních volbách nemálo voličů levicové Labour party. Nový konzervativní premiér proto hned vyhlásil tradiční labouristické rozdávání. I proto jsem při čtení komentáře Bucka Sextona v americké publikaci American Consequences jasně viděl Česko, přestože on samozřejmě píše o americké politice. Podle Sextona Trump letos na podzim podruhé vyhraje volby, protože se demokraté ani novináři prostě pořád nepoučili ze své poslední porážky a vítězství Donalda Trumpa.

I demokraté se totiž podobně jako naše opozice stále snaží za vydatné pomoci médií Trumpa zbavit „justiční“ cestou, místo Čapího hnízda jen aplikují tzv. „impeachment“. A nejen to. Opozice, novináři i mnozí „intelektuálové“, kteří kromě sebe milují i velká prázdná slova, se navíc znovu snaží kreslit vlastní pesimistický obraz Ameriky, zatímco většina voličů opět zažívá optimistické časy. Tahle podobnost mezi Trumpem a Babišem se nyní ukázala při premiérově novoročním projevu: zatímco Babiš lidem vykreslil „zlaté“ časy, které mnozí Češi během vlády ANO skutečně zažívají, pravicová opozice okamžitě přišla s „normalizačním“ pesimismem.

Jenže stejně jako v Hollywoodu nebo v české pohádce pesimismus ani v politice nikdy nevyhrává. Nakonec i proto se Babišovo hnutí nejmenuje ANO, bude hůř. A dokonce i Tomio Okamura, král strachu a zkázy, kdysi své běsy radši schovával za Úsvit přímé demokracie, ne za její Soumrak. Navíc je to ironie: pesimismem se tradičně opíjejí levicoví intelektuálové, zatímco pravice odjakživa hlásá optimismus, protože má místo burčáku dost peněz na lahev slušného bordeaux. Nebo aspoň měla, než povstala Čína.

Naše pravice proto už několik let „filozoficky“ popírá sama sebe, když lidem, kteří nakupují jako vzteklí, stále opakuje, že je špatně a bude ještě hůř. Nejenže se tak míjí s životní realitou mnoha voličů, ale doslova je odpuzuje. Když totiž na bedrech nesete téměř doživotní ničivou hypotéku a zbytek měsíčního rozpočtu vám seberou děti, tak fakt nechcete slyšet, že bude hůř. Možná i proto ve svém novoročním projevu vykreslil „zlaté časy“ i šéf Senátu za ODS Jaroslav Kubera, to ovšem v médiích (a radši i v ODS) nějak zapadlo. Většina novinářů totiž povinně honí Babiše.

„Od voleb v roce 2016 se média vůbec nepoučila ze svého stádního myšlení, a proto budou letos v listopadu znovu překvapená. Zapomeňte na všechen mediální humbuk kolem impeachmentu a průzkumy, podle kterých demokraté zvítězí. Normální Američané totiž vidí, co se děje,“ píše ve svém komentáři Sexton. Zapomeňte teď proto aspoň na moment i na své vlastní politické preference a realitu, protože ta v politice nikdy nerozhoduje. Vždy rozhoduje vnímání reality, tedy schopnost dotyčných politiků prodat voličům její vlastní verzi.

Místo toho všeho si za „impeachment“ dosaďte Čapí hnízdo. A za „stádní myšlení“ amerických novinářů, kteří tradičně nahrávají „svým“ městským demokratům, dejte stádní myšlení našich novinářů, kteří tradičně nahrávají „své“ městské pravici, protože volební preference v Česku jsou zrcadlově obrácené k těm v USA i západní Evropě, kde ve velkých městech převážně vítězí levice. Jestli vás případná nenávist k Babišovi ještě úplně nezaslepila, pak se vsadím, že tu určitě vidíte nápadnou podobnost.

A taky důvod, proč Trump i Babiš pravděpodobně znovu vyhrají. „Všichni ti, co nadšeně volili Trumpa v roce 2016, ho tentokrát budou volit ještě nadšeněji,“ píše Sexton. A stejné nejspíš platí i pro voliče Babiše: i jim dává opozice s vydatnou podporou médií stále pádnější důvod myslet si, že je považují za pitomce (nejen v Respektu si teprve nedávno s velkou sebechválou uvědomili, že u nás existují i voliči Babiše), a chtějí je proto o „jejich“ politika připravit všemi možnými způsoby. A mimochodem: v úplně stejném duchu teď naše opozice vykročila i do nového roku!

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud