V Maďarsku selhává s dotacemi úplně všechno. Rozkrádání evropských peněz dosáhlo rozměrů, jaké v Evropské unii nemají obdoby

Radek Motzke

V Budapešti tento týden rozhodně neslaví. Orbánova vláda strávila poslední měsíce intenzivním vyjednáváním s Bruselem. Snažila se ho přesvědčit, že jí má bez obav svěřit evropské peníze na výstavbu velkých projektů, jako jsou například transevropské dálnice. Usilovala také o prostředky z fondu obnovy po koronavirové pandemii. Výsledek je ale bídný.

Evropská komise ve středu navrhla zmrazit Maďarsku dvě třetiny prostředků z kohezních fondů. Jde o peníze, které jsou součástí běžného rozpočtu EU, jsou určeny na velké infrastrukturní projekty a mají vyrovnávat rozdíly mezi bohatšími a chudšími státy unie. Mimo dosah vlády v Budapešti prozatím zůstane v přepočtu 183 miliard korun. Komise stopla i dalších 142 miliard korun z peněz na ekonomický restart po pandemii.

Je situace v Maďarsku opravdu tak závažná, nebo se problém uměle nafukuje kvůli mnohdy provokativním postojům Viktora Orbána?

Podle expertů v Maďarsku selhává úplně vše, co se týká rozdělování veškerých veřejných peněz, nejen těch evropských. Enormní množství státních zakázek se přiděluje v tendrech s jediným uchazečem. Z velké části jde o stále stejné firmy, které mají blízko k Viktoru Orbánovi. Registr smluv na veřejné zakázky neexistuje.

Značné prostředky jsou úplně mimo kontrolu, protože je neutrácejí úřady, ale nadace založené státem. Formálně jde o osoby soukromého práva, stát jim ovšem svěřuje do péče veřejný majetek. Výsledkem je, že se na ně nevztahují předpisy o veřejných zakázkách.

Experti Evropské unie nemají pochyb, že nejde o kriminalitu několika jednotlivců. Jde o systémový problém, za nějž nese plnou odpovědnost politické vedení země. Viktor Orbán vládne s pohodlnou ústavní většinou nepřetržitě od roku 2010. Těžko si lze představit, že by celostátní mechanismus na odsávání veřejných peněz vznikl za jeho zády. Naopak mu zřejmě slouží k upevňování moci a jeho osobnímu obohacení.

Pikantní byla nedávná kauza, do níž byl zapleten Orbánův syn. Podle zjištění Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) šlo o desítky podivných smluv, na základě kterých dodával maďarským samosprávám osvětlení za evropské peníze. Maďarské orgány vyšetřování rozběhly, ale národní prokurátor jej zastavil. Evropský soudní dvůr následně nařídil zveřejnit vyšetřovací spis.

sinfin.digital