Kdo povládne Ostravě? Existuje několik variant, trumfy drží opoziční Ostravak

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Ve středu začala série vyjednávání mezi klíčovými aktéry ostravské politiky, na jejímž konci by měla být dohoda o koalici na novém půdorysu. Ta původní totiž poté, co byl z hnutí ANO vystrnaděn primátor Tomáš Macura, na jehož stranu se postupně přiklonila šestice radních původně zvolených za hnutí Andreje Babiše, ztratila v zastupitelstvu většinu hlasů.

V danou chvíli se situace jeví tak, že existují tří základní scénáře budoucího uspořádání na ostravském magistrátu:

1. Hnutí ANO + Ostravak + Starostové pro Ostravu + SPD

Nejsilnější formací by v této koalici bylo hnutí ANO, které by si tak nejspíš nárokovalo post primátorky pro někdejší místostarostku obvodu Ostrava-Jih Hanu Tichánkovou, která v pozici lídra nahradila zkušeného a i svou politickou konkurencí do značné míry uznávaného primátora Tomáše Macuru. Koalice by měla pohodlnou většinu třiatřiceti hlasů z pětapadesáti.

Tato varianta má ale minimálně dva otazníky: prvním jsou kompetence a zkušenosti Tichánkové, podle některých hlasů ze zákulisí ostravské politiky nová lídryně hnutí ANO své schopnosti mírně řečeno přeceňuje. Ještě spornější je účast SPD v koalici. A to kvůli její pověsti a kompetenci. Lze to říct i tak, že pokud by ostatní politické strany legitimizovaly extremistickou SPD, ohrozily by tím také svou politickou pověst. A je otázka, zda to mají zapotřebí.

sinfin.digital