V TOP 09 převládá spokojenost z dobře vykonané práce: „Lidé nepadají do chudoby, firmy nekrachují, situace se pomalu zlepšuje“

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Každodenní realita země se politikům zpravidla jeví jinak z vládních a opozičních lavic. A skoro vždycky je to tak, že opozice upozorňuje, a občas dokonce zveličuje problémy, zatímco vláda tvrdí, že je odstraňuje. Svízel ale je, pokud politici u moci začnou kritiku bagatelizovat s tím, že se přece suneme vstříc světlým zítřkům, a pokud to někdo nevidí, tak je potřeba mu to jenom lépe vysvětlit.

„Lidé nepadají do chudoby, firmy nekrachují, situace se pomalu zlepšuje.“ Tak zní klíčový výrok Markéty Pekarové Adamové z jejího kandidátského projevu na sobotním na sněmu TOP 09, kde pohodlně obhájila post předsedkyně strany. Neměla protikandidáta, ze 177 možných hlasů jich obdržela 142. Ještě jednoznačněji dopadla volba prvního místopředsedy strany. Původně sice nominaci obdrželi předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, Jakob se ale poté, co si střihnul celkem dlouhý kandidátský projev, kandidatury vzdal. I Válek tedy vyhrál bez boje – hlasovalo pro něj 167 delegátů.

Pokud se tady tedy občas kritizují sněmy hnutí ANO kvůli tomu, že jsou pečlivě zrežírované s dopředu známým výsledkem volby předsedy, sněm TOP 09 byl v tomto ohledu naprosto totožně nudný. Což by samo o sobě zase tak moc nevadilo, i jiným demokratickým stranám se v minulosti něco podobného přihodilo. Co ale zarazí, je kontext: přestože se TOP 09 dlouhodobě nedaří oslovit nějaké výraznější procento voličů, na sněmu převládala spokojenost z dobře vykonané práce. Snad jenom Pekarová ví, že pokud vládní strany podlehnou sebeklamu o vlastní dokonalosti, nedopadne to s nimi dobře. Dodat ale měla, že k dokonalosti mají daleko – včetně těch z TOP 09.

Úsporný balíček byl jen zahřívací kolo. Vládu čeká daleko horší malér: odvrátit hrozící energetickou bídu a krachy firem

sinfin.digital