Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velké nesnáze v malé vládě. Komentář Alexandry Udženija

Velké nesnáze v malé vládě. Komentář Alexandry Udženija

Velké nesnáze v Malé Číně byla kdysi jedna dost absurdní komedie. Vzpomněla jsem si na její název při pohledu na start nové vlády s důvěrou. A protože my Češi máme humor rádi, lidové vtipy na sebe nenechaly dlouho čekat. Mně osobně se nejvíc líbí tento: ČSSD má ve vládě pět ministrů. Jsou to tito čtyři: Hamáček, Staněk a Toman.

Tahle "vláda odborníků", která už jednou provždy vyřeší všechny problémy naší země se ale raketovou rychlostí tenčí. Až si někdy říkám, zda jim v té vládě kromě pana Hamáčka (který žádnou školu a tudíž ani diplomku nemá) a pana Babiše (jehož diplomová práce se na Slovensku ztratila) za pár týdnů vůbec někdo zbude. 

Nicméně musím uznat, že jako plán k odvedení pozornosti je to geniální. Všichni se smějí Babišově neschopnosti sestavit funkční a kompetentní vládu a přitom se zapomíná na věci podstatné.

Třeba na to, že nemáme ministra zahraničí a celou agendu tak, alespoň formálně, vede ministr vnitra, který je navíc vicepremiér a předseda ČSSD. Pan Hamáček je zřejmě superman.

Nebo na to, že lidé, kteří střídají opisující ministry, jsou možná ještě horší adepti na řízení ministerstva než ti plagiátoři. Jako třeba paní Maláčová, budoucí ministryně práce a sociálních věcí, která si myslí, že když stát zvedne platy úředníkům, tak na tom vydělá, protože se jim zvýší odvody. Ta dáma má sice prestižní vzdělání, ale za tuto její inovativní ekonomickou úvahu by se nemusel stydět ani slavný akademik Moskalenko, který svého času rozdojil kozla. Blahopřejeme. 

Umění naslouchat

Nebo paní ministryně průmyslu a obchodu Nováková, která kromě toho, že háže všechny podnikatele do jednoho dotačně-podvodnického koše s panem premiérem, tak prosazuje politiku pragmatismu a nepolitiky. Víte, jak tato “nepolitika” v jejím pojetí vypadá? Je jí úplně jedno, kdo podpořil vládu, jací jsou, byli nebo budou komunisti. Zakládá si na tom, že není politik, tudíž nechce a neumí posuzovat třeba téma jaderné energetiky, protože ekonomické propočty nebo dokonce bezpečnostní aspekty jsou buď ryze politické anebo to má řešit ČEZ, který má řídit ministerstvo financí.

A jak že má podle paní ministryně řešit ČEZ svoji budoucnost? No, má se zeptat Evropské komise, protože podle ní se tam stejně všechno rozhoduje. Opravdu slibný začátek ministryně, která bude pravděpodobně spolurozhodovat o největší státní investici za posledních několik desetiletí, o dostavbě jaderných bloků. Tomu by marketingoví experti z ANO řekli, že paní ministryně umí “být pokorná a umí naslouchat”. Tuto vlastnost totiž ohodnotili nejvýše u nového kandidáta na pražského primátora za ANO, u pana Stuchlíka. Podnikatel s půjčkami s přemrštěnými úroky nahradil ze dne na den bojovníka proti bankovním poplatkům. Na rozdíl od pana Nachera totiž umí pan Stuchlík “naslouchat” a to je ta nejdůležitější vlastnost popsaná ve firemním manuálu.

O čem se nemluví, to neexistuje

A v mlze diplomkové revoluce zapomínáme také na opravdu alarmující skutečnosti. Jako třeba na fakt, že Babiš pustil komunisty k moci. Na fakt, že slibovaná výstavba dálnic a městských okruhů se nějak nekoná a my stále trčíme v nekonečných kolonách na rozkopaných silnicích. Na fakt, že v době ekonomického růstu máme deficit státního rozpočtu 50 miliard. Na fakt, že poslanec za ANO Juříček navrhuje, aby ministr spravedlnosti zasahoval do soudních řízení a tak by šlo pokračovat hodně dlouho.

Koneckonců, jak to vypadá, když spolu vládne hnutí ANO, ČSSD a extrémní levice se můžeme podívat na pražský magistrát. Tam místo komunistů řádí tzv. Trojkoalice v čele s marxistickými Zelenými. 

Vím, že se opakuji, ale pojďme tenhle šílený trend v podzimních komunálních volbách korigovat a kormidlo zase otočit trošku doprava. 

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč

Autorka je místopředsedkyně ODS

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1