Veřejnoprávní média vyhráno zdaleka nemají. Opozice je bude tepat až do voleb a jednota koalice se teprve ukáže

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Ministr kultury Martin Baxa z ODS v úterý ve sněmovně představil plán koalice na zvýšení koncesionářských poplatků. Ten spočívá v tom, že si za Českou televizi připlatíme o pětadvacet a za Český rozhlas o deset korun více. Zatím jde stále pouze o návrh, o jehož finální podobu se povede politická bitva. A vůbec není jisté, že ji vláda vyhraje.

Nejprve fakta: podle návrhu ministerstva kultury a také celé vládní koalice by měl v budoucnu činit koncesionářský poplatek za Českou televizi 160 a za Český rozhlas 55 korun. Zde je potřeba říct, že se koncesionářský poplatek nezvyšoval už hodně dlouho – v případě ČT patnáct, u ČRo dokonce osmnáct let. Jejich současná reálná hodnota se tedy s tou původní nedá v žádném ohledu srovnávat.

Další podstatná změna návrhu: koalice chce rozšířit okruh poplatníků. Nově bude platit i skupina lidí, která doposud poplatky vázané pouze na rozhlasový a televizní přijímač neplatila. A to kvůli tomu, že by měla být změněna také definice zařízení, ze kterého je poplatek odváděn. Nově půjde o jakékoli zařízení, které může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, tedy například také chytrý telefon, tablet nebo počítač.

sinfin.digital