Vláda děsí lidi obrazy smrti. To jí nemůže projít

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Třicet let píšu o politice, ale nic tak bizarního jako úterní televizní projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsem ještě neviděl a neslyšel. Člověk měl v první chvíli dojem, že je svědkem převratu a garnitura černých plukovníků oznámí, že všechnu moc přebírá armáda.

Když však Prymula promluvil, scéna se trochu proměnila a pak už to zase působilo, jako kdyby hororový režisér Juraj Herz natočil druhý díl filmu Spalovač mrtvol. Ta vážná intonace a orloj mužů v černém s rouškou naznačovala rozlučku s nějakým hodně vlivným pozůstalým. V závěru už jen chybělo, aby muži na schodech krematoria vzali balalajky a ministr zdravotnictví spustil hodně tklivou píseň o zradě, lásce a smrti. Nakonec k tomu nedošlo, ale každý si musel položit otázku: o co tady, proboha, vlastně šlo?

Je možné, že ministři si na vládě tahali sirky, kdo se národu omluví, a na Prymulu zbyla ta nejmenší. Rozhodně se omluvil třikrát, což kontrastovalo s včerejší tiskovkou premiéra Babiše, který řekl, že si není vědom žádného pochybení a prostě „chyby se staly.“ Pikantní na tom je, že Prymula se dvakrát omluvil za něco, za co osobně na jaře vůbec nezodpovídal. Už jenom proto, že v čele Ústředního krizového štábu stál něco více než týden a zbytek času byl náměstek ministra zdravotnictví, později vytlačený na Úřad vlády. Svými omluvami tak ochotně zaskočil za premiéra Babiše, exministra Vojtěcha a ministra Hamáčka. Je dobré vědět, proč si zasloužil ministerské křeslo.

Nepolitik Prymula ukázal, že mluví lépe než politici. Některá opatření teď dávají větší smysl

A obsah jeho sdělení? To si snad z národa dělal úplnou legraci. Slíbit po osmi měsících od vyhlášení prvního nouzového stavu přípravu koncepce trasování a testování znamená, že asi počítá s tím, že český národ trpí úplnou ztrátou paměti. Vyhlašovat dále program sdílení kapacit nemocnic placených státem je věc, která je snad automatickou součástí krizového plánování bez ohledu na koronavirus. Absolutní drzostí však byla informace, že požádal ministra zahraničí Petříčka, aby mu sehnal analýzu řešení epidemiologické situace v Jižní Koreji. A co tahle slavná vláda dělala osm měsíců, když se ve svých projevech neustále zaklínala jihokorejskými zkušenostmi?

Připouštím, že celé aranžmá s černými muži v zádech mohlo mít ještě jeden účel – vyděsit část veřejnosti a překrýt tím vládní nemohoucnost v zavádění chytrých karantén a pružného systému trasování. Minulý týden jsem s ministrem Prymulou dělal rozhovor pro Reflex a musím říct, že tuhle pohřební intonaci jako během televizního projevu vůbec nepoužíval. Naopak byl rázný, ale lidsky příjemný typ. To, do čeho jej v TV vystoupení natlačili Babišovi poradci, bylo otřesnou ukázkou toho, jak chce vláda získat zpět autoritu – děsit lidi obrazy smrti. Tohle jí nemůže projít.    

SDÍLET
sinfin.digital