Vláda děsí lidi obrazy smrti. To jí nemůže projít

Bohumil Pečinka

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Třicet let píšu o politice, ale nic tak bizarního jako úterní televizní projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsem ještě neviděl a neslyšel. Člověk měl v první chvíli dojem, že je svědkem převratu a garnitura černých plukovníků oznámí, že všechnu moc přebírá armáda.

Když však Prymula promluvil, scéna se trochu proměnila a pak už to zase působilo, jako kdyby hororový režisér Juraj Herz natočil druhý díl filmu Spalovač mrtvol. Ta vážná intonace a orloj mužů v černém s rouškou naznačovala rozlučku s nějakým hodně vlivným pozůstalým. V závěru už jen chybělo, aby muži na schodech krematoria vzali balalajky a ministr zdravotnictví spustil hodně tklivou píseň o zradě, lásce a smrti. Nakonec k tomu nedošlo, ale každý si musel položit otázku: o co tady, proboha, vlastně šlo?

Je možné, že ministři si na vládě tahali sirky, kdo se národu omluví, a na Prymulu zbyla ta nejmenší. Rozhodně se omluvil třikrát, což kontrastovalo s včerejší tiskovkou premiéra Babiše, který řekl, že si není vědom žádného pochybení a prostě „chyby se staly.“ Pikantní na tom je, že Prymula se dvakrát omluvil za něco, za co osobně na jaře vůbec nezodpovídal. Už jenom proto, že v čele Ústředního krizového štábu stál něco více než týden a zbytek času byl náměstek ministra zdravotnictví, později vytlačený na Úřad vlády. Svými omluvami tak ochotně zaskočil za premiéra Babiše, exministra Vojtěcha a ministra Hamáčka. Je dobré vědět, proč si zasloužil ministerské křeslo.

sinfin.digital