Vláda v demisi i předčasné volby. 5 scénářů po rezignaci Sobotky. Analýza Vratislava Dostála

Sobotkův relativně překvapivý tah s demisí vlády vytváří prostor pro přeskupení sil a vznik nových aliancí. Jisté je po dnešku ale jen toto: Sobotka myslí svůj střet s Andrejem Babišem vážně, je prakticky vyloučeno, že by s ním po volbách seděl v nějaké nové budoucí vládě. Předseda sociálních demokratů vsadil vše na jednu kartu a bude sněmovní volby vykreslovat jako střet, který rozhodne o charakteru české demokracie. Těžko odhadnutelné ovšem nyní je, co se bude dít do voleb. V tomto ohledu platí, že Sobotka vyklidil téměř veškerý prostor prezidentovi Zemanovi. Avšak i on musí své kroky nejen ve vztahu k předsedovi hnutí ANO zvažovat s maximální opatrností: nehraje se totiž pouze o vítěze sněmovních voleb, nýbrž také o jméně budoucího prezidenta.

V tomto ohledu je Sobotkův krok riskantní a mazaný zároveň: je to totiž právě Zeman, kdo nyní musí jednoznačně s kůží na trh. Budou pro něj i nadále skandály předsedy hnutí ANO akceptovatelné a tudíž si ho bude předcházet jako dosud a potvrdí trend posledních měsíců, tedy že spolu tvoří jakýsi tandem? V takovém případě je možné si představit, že ho Zeman pověří sestavením vlády.

Vláda Babiše

Otázka je, proč by dal předseda hnutí ANO před kampaní podobnému dobrodružství přednost. Poslanecké kluby hnutí ANO, KSČM a Úsvitu, i pokud k nim připočteme nezařazené, totiž disponují v součtu jenom čtyřiadevadesáti poslanci. K většině jim tedy chybí sedm hlasů a s kýmkoli ostatním by nejspíš počítat Babiš nemohl. A vládnout bez důvěry by se mu mohlo nakonec vymstít, leda že by vsadil na to, že svými lidmi obsadí ministerstva a jejich agendu využije v předvolební kampani.  

Zeman bude zase velký hráč, premiérem nemusí být Sobotka ani Babiš, říká komentátor Pečinka

Vláda úředníků

Co když ale Zeman usoudí, že je pro něj nadále nemožné Babiše ve veřejném prostoru hájit a rozhodne se ho obětovat? V takovém případě můžeme očekávat scénář, který si Zeman vyzkoušel už po pádu vlády Petra Nečase: bez ohledu na rozložení sil v dolní komoře bude preferovat vznik úřednické vlády, která bude – stejně jako ve výše zmíněné první variantě – do voleb vládnout bez důvěry většiny v dolní komoře. Ne že by to byl nějaký problém, úřednická vláda Jiřího Rusnoka důvěru sněmovny také nezískala.

Nová většina

Pak je tu ale třetí scénář: Bohuslav Sobotka se v reakci na dnešní rozhodnutí pokusí na půdě dolní komory hledat spojence, s nimiž by dal dohromady novou většinu bez Babiše. Reakce Petra Fialy a Miroslava Kalouska tomu sice v tuto chvíli pranic nenasvědčují, přesto může Sobotkův tah proti Babišovi alespoň teoreticky počítat se vznikem nové většiny v Poslanecké sněmovně. ČSSD, ODS, TOP a KDU-ČSL dohromady disponují většinou 106 hlasů. Pokud začne ve vhodný moment Sobotka do médií prohlašovat, že má na půdě dolní komory novou většinu, těžko by to mohl Zeman ignorovat.

„Nerozumím tomu.“ Překvapený Babiš z Rychnova vzkázal premiérovi, že ničí úspěšnou vládu

Předčasné volby

Nakonec si lze také představit, že se ke všem tradičním stranám, tedy k ČSSD, TOP 09, ODS a KDU-ČSL připojí také třeba komunisté a budou všichni společně volat po předčasných volbách. K jejich vypsání je potřeba nalézt v Poslanecké sněmovně třípětinovou většinu a tou všechny tradiční formace dohromady disponují. Otázkou je, kdo by z tohoto scénáře nakonec nejvíc těžil. Nicméně, i varianta vypsání předčasných voleb, navzdory faktu, že do těch řádných zbývá půl roku, existuje.

Vláda v demisi

Nakonec si lze také představit to, že Zeman bude nějakým způsobem s přijetím demise otálet a nakonec celá koaliční krize vyzní do ztracena a Sobotkova vláda v demisi dovládne do řádných voleb. Premiér by mohl říkat, že udělal pro dobré jméno sociálních demokratů maximum, Babiš by zůstal ministrem financí a opozice by tvrdila, že to celé bylo – tak jako vždycky – jedno velké divadlo. Bylo by to sice bizarní, leč představitelné je v české politice už téměř cokoli.   

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital