Vláda vládne, hodnoťme ji podle toho, jak dobře. Není podstatné, kdy Fiala mluví v televizi a kam letí letadlem

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Jak drahé budou energie? Co udělá vláda proti inflaci? O kolik nás zadluží? Zvládne zelenou transformaci? To jsou otázky, na které musejí premiér a ministři hledat odpovědi. Pozornost upřená na banality typu jak Petr Fiala načasoval svůj projev a jakým letadlem letěl na pohřeb Alžběty II., je ztrátou času a energie. A na to je demokracie moc vážná věc.

Doba je zatraceně těžká. V takové chvíli se vláda stává hromosvodem a klesají jí preference, protože lidé si s ní spojují vše zlé, co zažívají. Na druhé straně, když kabinet uspěje a najde způsob, jak překonat potíže, zaslouženě boduje. Když se mu to ale nepodaří, nejspíš prohraje volby.

Vzhledem k tomu, že kabinet kritizuji kvůli hrozícímu energetickému Waterloo půl roku, mohu si teď snad dovolit luxus říct, že jsem spokojen. Ne nadšený, ale vcelku spokojený. I když se systémovým řešením přišla vláda na poslední chvíli – na dveře klepe topná sezóna, a kromě toho jsou tu i komunální a senátní volby. Opozice je nervózní, protože zastropování cen ropy a plynu může ovlivnit hlasování ve prospěch pětikoalice. Podobně jako růst cen už několik měsíců ovlivňuje její popularitu negativně.

Když se nedaří, obliba kabinetu padá, když se zadaří, jde nahoru. Pokud přijímáme jako logické a správné to první, musíme férově uznat i to druhé. Samotný fakt, že premiér vystoupil s projevem týden před volbami, na to nemá významný vliv. Je-li vládní řešení špatné, jak tvrdí ANO a SPD, pak výsledku koaličních stran nepomůže, ale uškodí. Opozice se může rozčilovat, že s ním Petr Fiala a jeho ministři přišli až těsně před volbami, ale to se stává, že blízkost hlasování dostává ministry pod tlak. Říká se tomu demokracie.

Možnost rozhodovat, nabízet lidem východiska a také časovat své kroky, je přirozenou výhodou kabinetu. Přirozenou nevýhodou je, že to schytá i za problémy, které nezpůsobil, leč objektivně dopadají na lidi. Když vládne dobře, nemá opozice šanci, když špatně, tak ho voliči vymění. Smysl demokracie je vybrat nejlepší vládce, což znamená ponechat u moci ty, kteří se osvědčili, a vystřídat ty, kteří neobstáli.

sinfin.digital