Volba ředitele ČT: Radní uštědřili Dvořákovi políček, do finále nejde jako favorit

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Zúžení počtu kandidátů na post generálního ředitele ČT dopadlo podle předpokladů. Hned v prvním kole do finále postoupili Petr Dvořák, Martin Konrád a Jan Souček. Následně je ve druhém kole doplnili Pavel Hřídel a Jan Štern. Finální volba nového šéfa ČT se uskuteční 7. června.

Nejprve fakta: Nejvíc hlasů v prvním kole obdrželi Martin Konrád a Jan Souček, oběma svůj hlas dalo čtrnáct radních z patnácti. Až třetí skončil Petr Dvořák, který obdržel dvanáct hlasů. K postupu bylo potřeba obdržet nejméně osm hlasů. Na první pohled by se tudíž mohlo zdát, že všichni tři postoupili s přehledem. Zrovna tak ale může platit, že první dva jmenovaní jsou přijatelní pro největší počet radních.

K tomu ještě jedna poznámka: středečního jednání se zúčastnilo všech patnáct radních, a pokud měl každý pět hlasů, tak jich celkem bylo 75. V součtu ale v prvním kole všech osm kandidátů obdrželo jen 54 hlasů. Jinak řečeno, necelou třetinu svých možných hlasů radní nepoužili. Anebo takto: v průměru radní využili tři až čtyři hlasy z pěti možných. Odtud také jednoznačně nejvíc hlasů pro první tři kandidáty.

sinfin.digital