Volební výsledek pro německé Zelené je dobrou zprávou pro Česko i EU. Extremistická koalice je venku ze hry

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Jde sice jen o takzvané exit polls, ale už teď je zřejmé, že extrémně levicová koalice v Německu je venku ze hry. Vítězství sice možná získají sociální demokraté (SPD), ale výrazně levicoví Zelení a Die Linke ve volbách propadli. Zelení, kteří dlouhodobě chtějí ještě více zesílit zelenou politiku, výsledkově zklamali jednoznačně, přestože to dlouho vypadalo, že mohou získat post kancléřky.

AKTUALIZACE: podle pondělní zprávy agentury DPA vyhrála německé parlamentní volby SPD se ziskem 25,7 % následovaná CDU/CSU s 24,1 %. Zelení získali 14,8 % hlasů, což je jejich historické maximum.


Vládnoucí CDU/CSU sice výrazně ztratila, ale pravice zaznamenala slušné zisky prostřednictvím FDP. AfD mírně oslabila, ale už od začátku bylo jasné, že ve vládě jistě nezasedne. Čistě z českého pohledu není mezi CDU/CSU a SPD výrazný rozdíl, zejména žhavého sociálnědemokratického kandidáta na kancléře Olafa Scholze lze považovat za určitou kontinuitu. A to stejné platí o Arminu Laschetovi z CDU/CSU.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké koalice přichází v úvahu?
  • Jaký negativní dopad bude mít nová koalice na Česko?
sinfin.digital