Volby 2017: Předběžná vládní bilance. Komentář Vratislava Dostála | info.cz

Články odjinud

Vyjednávání o vládě: předběžná bilance. Komentář Vratislava Dostála

Necelý týden po volbách a po prvním oťukávacím kolečku schůzek všech sněmovních stran můžeme náznakem bilancovat s výhledem k nejbližším dnům. V zásadě pořád platí to, o čem jsme tu opakovaně psali před volbami: Andrej Babiš se svým nešikovným manévrováním dostal v posledních měsících do izolace, na které nic nezměnilo ani drtivé vítězství ve volbách. Rád by sestavil většinovou vládu s některou ze standardních formací, avšak způsob, kterým se proti nim vymezoval před volbami, jakož i zkušenost, kterou si některé z nich odnesly ze společného vládnutí, je vede k maximální obezřetnosti. Na druhou stranu první povolební týden potvrdil, že Andrej Babiš postupuje v bloku společně s prezidentem Milošem Zemanem.

Ostatně prezident předsedovi vítězné strany již slíbil, že ho pověří sestavením vlády. A Andrej Babiš se v rozhovoru pro Českou televizi nechal slyšet, že by chtěl mít kabinet poskládaný do Vánoc. Leč jednoduché to mít nebude. Babiš preferuje dvoukoalici s ODS, avšak prozatím je něco podobného v nedohlednu. Předseda občanských demokratů Petr Fiala nejenže společné vládnutí kategoricky vyloučil, navrch se rozhodl kandidovat na post předsedy Poslanecké sněmovny. Bude zajímavé sledovat, jaké hlasovací aliance za stávajícího rozložení sil volba předsedy dolní komory přinese. Svého kandidáta na tento post totiž v tomto týdnu představilo také hnutí ANO, které se vlivného postu stejně jako ODS nehodlá vzdát.

Pokud bychom vycházeli pouze z mediálních výstupů, nejblíže má v tuto chvíli k Babišovi SPD Tomia Okamury. Obzvlášť po čtvrteční už druhé schůzce předáků těchto dvou formací hýřil Okamura dobrou náladou. Podle něj se situace jeví tak, že se mu v Babišovi rýsuje spojenec pro některé z jeho programových priorit. V součtu disponují stem mandátů, k většině jim tudíž schází jenom jeden. Do slepé uličky vedlo naopak jednání Babiše s TOP 09 a se Starosty. Předseda hnutí ANO již dokonce jakékoli další schůzky se zástupci obou formací vyloučil.

Předsednictvo KDU-ČSL mezitím – konkrétně v úterý – doporučilo Celorepublikovému výboru strany schválit, aby lidovci šli v tomto volebním období do opozice a aby také nepodpořili žádnou menšinovou vládu. A TOP 09, STAN a lidovci již naznačili, že by mohli v tomto volebním období utvořit ve sněmovně společný blok. Avšak zatímco pozice TOP 09 a STAN je podle všeho pevná, těžko říct, jak pevný v kramflecích je směrem dovnitř KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V pátek dává svoji funkci oficiálně k dispozici, a pokud by svou pozici v čele strany neuhájil, nelze vyloučit, že lidovci svou strategii směrem k vládě změní. Jejich tradice by nás v tomto ohledu měla nabádat k maximální opatrnosti.

Zbývají Piráti a levice zastoupená v dolní komoře. Předseda Pirátů Ivan Bartoš sice naznačuje, že se s Babišem shodne na několika svých prioritách, avšak jedním dechem opakovaně ubezpečuje, že účast Pirátů, stejně jako podpora menšinové vlády hnutí ANO, není s ohledem na povolební strategii, kterou si strana schválila dva měsíce před volbami, možná. Pokud tedy někdo z výše jmenovaných neustoupí, Babišovi nezbývá, než doufat v alianci s levicí. A zde je třeba zdůraznit, že to byli sociální demokraté a komunisti, kdo se ocitl v prvním povolebním týdnu jaksi bokem hlavního zájmu médií. Přitom ANO, ČSSD a KSČM disponují v součtu 108 mandáty.

Jednejte s Babišem! Nabídka bude velkorysá, premiérem může být Fiala, říká Pečinka autor: INFO.cz

Jako by nám uniklo doporučení dvojky vítězného hnutí Jaroslava Faltýnka, že by ANO mělo ze všeho nejdřív vyjednávat na půdorysu Sobotkovy vlády. Hnutí ANO, ČSSD a lidovci mají dohromady 103 poslance. Za pozornost v této věci stojí slova politického komentátora Bohumila Pečinky, který v pondělí v rozhovoru s Pavlem Štruncem připomněl, že je Babiš zvyklý vyjednávat paralelně na dvou frontách a rozhodovat se pro jednu z variant až na poslední chvíli. V zákulisí se přitom hovoří o tom, kterak Babiš sociálním demokratům nabízí čtyři ministerstva včetně ministerstva vnitra.

Zda je tato informace pravdivá, byť třeba jenom zčásti, nevíme, avšak bylo by s podivem, pokud by Babiš s podobnou nabídkou za sociálními demokraty – obzvlášť po konzultaci s prezidentem – nepřišel. Že bude muset být ve vyjednávání o vládě velkorysý, musel vědět ihned po zveřejnění volebních výsledků, a že je v ČSSD dost lidí, kteří kdykoli před principy upřednostní funkce a vliv, nepochybuje téměř nikdo, natož předseda hnutí ANO. Babiš má s ČSSD ve sněmovně 93 mandátů, k většině by jim tudíž zase tolik nescházelo. A pokud by se nepřidali lidovci, mohli by to zkusit u komunistů.

Předvolební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nicméně ve čtvrtek po jednání se zástupci SPD prohlásil, že jeho strana míří do opozice a že nepředpokládá přehodnocení tohoto postoje. A Jiří Dienstbier v rozhovoru pro INFO.CZ pravil, že odchod do opozice požadují také řadoví sociální demokraté ze všech koutů České republiky – mnohdy spolu s tím, aby vedení strany ihned reflektovalo bídný výsledek a nečekalo na jarní sjezd. Přesto bude zajímavé sledovat, jak v pátek dopadne uvnitř poslaneckého klubu ČSSD hlasování o jeho předsedovi a jak se budou postupem času k povolební aritmetice vyjadřovat další zástupci strany. A jen tak mimochodem, podle našich informací bude předsedou sněmovní frakce sociálních demokratů zvolen Jan Chvojka.

Sečteno podtrženo: Babiš zatím nepochodil ve středu stranické soustavy a napravo od něj. Nejlépe jeho vyhlídky nevypadají ani u sociálních demokratů. V tuto chvíli ale nevíme, jakým směrem se vyvine situace uvnitř ČSSD. A Babiš má času dost, může vyčkávat a v mezičase pokračovat v námluvách s Okamurou, případně se pokusit na svou stranu získat také komunisty. A pokud lidovci a ČSSD stejně jako pravice neuhnou ze svých pozic, začne se nám tady postupně rýsovat prostor pro jednobarevnou vládu hnutí ANO, jejíž podporu by Babiš vyjednával u SPD a KSČM.

Pokud jsme výše uvedli, že o rozložení sil budeme více vědět v momentě hlasování o předsedovi Poslanecké sněmovny, zrovna tak platí, že nás v nejbližších týdnech čekají ještě minimálně další tři klíčová hlasování: první nastane v momentě, kdy policie opět požádá sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, dalším bude hlasování o důvěře nové vládě a třetí – a možná to vůbec nejzásadnější – přijde v lednu, kdy budeme v historicky druhé přímé volbě rozhodovat o prezidentovi. Pokud by totiž Zeman svůj mandát neobhájil, celý plán Zemana a Babiše by se sesypal jako domeček z karet. Zatím šéf ANO ani Hrad nikam spěchat nebudou. „Bude velmi dlouhé vyjednávání,“ ujistil nenápadně prezident ve čtvrtek na TV Barrandov.

Přesto zopakujme slova Jiřího Dienstbiera, který se domnívá, že pokud by se Babišovi podporu pro jeho první vládu nepodařilo vyjednat, mohl by relativně dlouhou dobu vládnout bez ní. A v případě, že ANO nepostaví vlastního kandidáta na prezidenta, spojenectví Babiše se Zemanem, obzvlášť pokud obhájí mandát na Hradě, může českou politiku ovlivnit na několik let dopředu. Zeman by pak nejspíš, podobně jako Václav Klaus Mirka Topolánka po volbách v roce 2006, pověřil Babiše sestavením vlády i na druhý pokus. Ostatně slova prezidenta z jeho čtvrtečního pořadu nás nenechávají na pochybách – Petr Fiala s ODS, která je po volbách druhou nejsilnější, si můžou nechat zajít chuť na to, že by druhý pokus připadl jim. A pokud bude mít hnutí ANO svého předsedu dolní komory, je skoro jisté, že by na předsedu ANO připadl i pokus třetí.

Je to předčasné, přesto: jak by se asi zachovaly některé strany, pokud by se nad nimi někdy na jaře příštího roku začala vznášet hrozba předčasných voleb?

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud