Výměna na postu pražského arcibiskupa se přiblížila. Známe jméno pravděpodobného Dukova nástupce

Vatikán už několik měsíců vybírá nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky a podle informací Info.cz se tento okamžik velmi přiblížil. Určitě k němu dojde do konce roku. Hned několik zdrojů se shoduje, že by se tak mělo stát pravděpodobně v listopadu, ale může to být i dříve. Právě v listopadu se ve Vatikánu odehraje zasedání biskupů.


Web Seznam Zprávy už v červenci informoval, že se rozhodne mezi plzeňským biskupem Tomášem Holubem, královehradeckým Janem Vokálem a břevnovským arciopatem Prokopem Siostrzonkem. Poslední jmenovaný podle informací Info.cz z výběru vypadl a byť patřil mezi trojici finálních kandidátů, z osobních důvodů možnost stát se arcibiskupem odmítl.

Favoritem je nyní Tomáš Holub, který zastupuje spíše liberální proud v katolické církvi, podobně jako papež František. Bez šancí není ovšem Jan Vokál, který je sice v rámci církve na rozdíl od Holuba považován za člověka více introvertního a uzavřeného, ale v jeho prospěch mohou hrát značné zkušenosti. V 80. letech emigroval z Československa, a nakonec získal politický azyl ve Vatikánu.

Kardinálův tanec v extremistických pukavcích. Proč se Duka v politice mýlí?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdy papež navštíví Česko a proč tak dosud neučinil?
  • Jaké šance má skutečně Tomáš Holub?
sinfin.digital