Vyskakující si europoslanci a hrůzy války. Komentář Lucie Bednárové

Poslední letošní summit evropských prezidentů a premiérů do dějin pravděpodobně nevstoupí. Pod kůží ale ještě nějakou dobu zůstane. 

Z podivně namíchané směsice témat, která lídři evropských zemí probírali mezi přežvykováním několik hodin trvajícího oběda složeného z vybraných pochoutek Iberijského poloostrova (Španělsko a Portugalsko slaví třicet let v EU), vyčnívají pouze dva okamžiky. Bouchání do stolu europoslanců, kteří nemohli překousnout, že se je členské státy pokusily vypoklonkovat od jednání o brexitu, a válkou zmítaná Sýrie.

Rozpačité našlapování kolem Britů

Pokud existuje nějaké video, které dokonale v několika vteřinách beze slov shrnuje včerejší rozpravy o brexitu, tak je to záznam britské premiérky Theresy Mayové, která se osamoceně a rozpačitě otáčí po jednacím sále, kde ji všichni ostatní přehlížejí. Zatímco formální části summitu se Mayová účastnila, strategii „jak na ně (tedy Brity)“, už státníci a diplomaté večer hledali bez ní. 

Přehlédnout se ale rozhodně nenechal Evropský parlament, který by byl nejraději všude. Tentokrát si po ostrých slovech předsedy Martina Schulze a po výhrůžkách hlavního vyjednavače Guye Verhofstadta vymohl, že bude mluvit alespoň do příprav jednání s Brity, když už nemůže sedět přímo za jednacím stolem. Tam ho členské státy pustit odmítly.

Summit lídrů EU 15. prosince

Slova nejsou třeba

Za největší porcí emocí předvánočního summitu ale rozhodně nestojí vyskakující si poslanci a handrkující se instituce, ale osobní výpověď starosty východní části syrského města Aleppo, kterou v minulých týdnech po letech bojů s povstaleckými skupinami ovládla syrská armáda.

Brit Hagi Hasan za zavřeným dveřmi lídrům popsal hrůzy, kterými procházejí civilisté ve zničené části města. I když byli novináři ze setkání vyloučeni, stačil jediný pohled do tváře diplomatů, kteří opouštěli jednací místnost a procházeli tiskovou místností. Dalších slov nebylo třeba. A bude vůbec někdy?

 

SDÍLET
sinfin.digital