Vyskakující si europoslanci a hrůzy války. Komentář Lucie Bednárové

Lucie Bednárová

Poslední letošní summit evropských prezidentů a premiérů do dějin pravděpodobně nevstoupí. Pod kůží ale ještě nějakou dobu zůstane. 

Z podivně namíchané směsice témat, která lídři evropských zemí probírali mezi přežvykováním několik hodin trvajícího oběda složeného z vybraných pochoutek Iberijského poloostrova (Španělsko a Portugalsko slaví třicet let v EU), vyčnívají pouze dva okamžiky. Bouchání do stolu europoslanců, kteří nemohli překousnout, že se je členské státy pokusily vypoklonkovat od jednání o brexitu, a válkou zmítaná Sýrie.

Rozpačité našlapování kolem Britů

Pokud existuje nějaké video, které dokonale v několika vteřinách beze slov shrnuje včerejší rozpravy o brexitu, tak je to záznam britské premiérky Theresy Mayové, která se osamoceně a rozpačitě otáčí po jednacím sále, kde ji všichni ostatní přehlížejí. Zatímco formální části summitu se Mayová účastnila, strategii „jak na ně (tedy Brity)“, už státníci a diplomaté večer hledali bez ní. 

Přehlédnout se ale rozhodně nenechal Evropský parlament, který by byl nejraději všude. Tentokrát si po ostrých slovech předsedy Martina Schulze a po výhrůžkách hlavního vyjednavače Guye Verhofstadta vymohl, že bude mluvit alespoň do příprav jednání s Brity, když už nemůže sedět přímo za jednacím stolem. Tam ho členské státy pustit odmítly.

sinfin.digital