Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vznikne Řád M. Zemana? Prezidentovi docházejí podporovatelé bez metálu. Komentář A. Černé

Vznikne Řád M. Zemana? Prezidentovi docházejí podporovatelé bez metálu. Komentář A. Černé

Věra Čáslavská, Jaroslav Foglar, Miloš Forman a další. Do této společnosti se 28. října 2018 zařadí i zpěvák Michal David, který získá od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy. Ze strany hlavy státu jde o celkem logický krok. Zeman dlouhodobě oceňuje své příznivce a podporovatele, kteří mu veřejně fandili při prvních i druhých prezidentských volbách. Většinu z nich už vyznamenal. David, vlastním jménem Vladimír Štancl, je jedním z posledních, který ještě metál nemá. Kdo ale přijde na řadu po něm?

„Vždyť někdy stačí říct, jen dál se snaž… Miloši, ty na to máš, ještě stále,“ zpíval Michal David na letošní slavnostní inauguraci Miloše Zemana. S pozměněným textem hitovky Pár přátel stačí mít vystoupil na pódiu vedle Heleny Vondráčkové, Daniela Hůlky a Václava Neckáře. Ti všichni už vyznamenání od Zemana získali v předchozích letech.

Dá se tedy říct, že se snažil spíše Michal David a povedlo se. Zeman začátkem října v pořadu S prezidentem v Lánech potvrdil, že diskotékového mága vyznamená. Vzhledem k tomu, že své nejvěrnější Zeman ocenil většinou už při prvním slavnostním večeru pod jeho prezidentskou taktovkou 28. října 2013, nabízí se úvaha, proč David přichází na řadu až během druhého funkčního období. Že by to bylo proto, že před volbami v roce 2013 fandil nejdříve Janu Fischerovi?

Colu, pijeme colu, není to náhoda, že u jednoho stolu…

Zeman své věrné vyznamenával už od svého vstupu do prezidentského úřadu. V roce 2013 udělil celkem 27 medailí za zásluhy, to je o 14 více než předal rok před ním Václav Klaus. Mezi oceněnými byli z velké části Zemanovi otevření podporovatelé, Jiřina Bohdalová, Felix Slováček, Karel Srp nebo František Čuba. V dalších letech se mezi okruh vyznamenaných dostal i František Ringo Čech, Zdeněk Troška, Lucie Bílá, Robert Sedláček, Eliška Hašková Coolidge nebo Filip Renč, který Zemanovi režíroval předvolební klip. To, že hlava státu vyznamenává své podporovatele, není novinkou. Zeman ale nastavil úplně novou laťku.

Už Václava Havla někteří kritici osočovali z toho, že oceňuje své přátele. Vyznamenání od něj dostala například Marta Kubišová, Petr Uhl, nebo Dana Němcová, tedy lidé z okruhu Charty 77. Ti ale nebyli pouhými Havlovými přáteli, ale také aktivními činiteli protikomunistického odboje. Havel jako první polistopadový prezident měl navíc možnost ocenit mnoho osobností, které se za komunismu úcty nedočkaly, proto vyšší počet vyznamenaných nemusí překvapovat. Některým ještě ocenění předat stihnul, jiní ho získali alespoň in memoriam.

„Něčí sestra“ vs. Decibely lásky s Ruskou Mášou

Mimo jiné Havel v roce 1998 ocenil Řádem Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy také Zdenu Mašínovou, která trpěla v nacistických i komunistických lágrech, kde nakonec také v roce 1956 zemřela. Manželka odbojáře ze skupiny Tři králové Josefa Mašína a matka Josefa a Ctirada, kteří utekli na Západ, získala ocenění za zásluhy o rozvoj demokracie. Miloš Zeman by o ní pravděpodobně řekl, že byla jen „něčí manželka“. S podobným vysvětlením totiž odmítl vyznamenat její stejnojmennou dceru, která také trpěla v komunistických věznicích a nebylo jí ještě ani deset let, když zažívala přepady a výslechy gestapa.

Havel a následně i Klaus, který s vyznamenáními spíše šetřil, většinou neoceňovali ty, kterým se už za komunismu dostávalo dostatečné úcty. S oceňováním oblíbenců minulého režimu začal naplno právě až Miloš Zeman, který má zřejmě kromě švédské skupiny ABBA slabost i pro hvězdy normalizační pop music.

Řád Miloše Zemana

Velká část ze známých podporovatelů současného prezidenta nicméně už vyznamenání dostala. Bude tedy ještě koho vyznamenávat? Stále je tady dostatek hrdinů druhého i třetího odboje. Vyznamenání by si například zasloužilo i 262 statečných odbojářů, kteří za druhé světové války pomáhali parašutistům včetně Jana Kubiše a Josefa Gabčíka. Všichni byli zavražděni potupným způsobem 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Byla mezi nimi i 14letá Jindřiška Nováková, která pomohla po útoku na Reinharda Heydricha odklidit Kubišovo zakrvácené kolo.

Ať bude Zeman v příštích letech oceňovat kohokoli, mám jen obavu, aby si nevzal příklad z Gustava Husáka. Když byl Husák prezidentem, dostal dokonce dvakrát Řád Klementa Gottwalda, který byl obdobou současných státních vyznamenání udělovaných hlavou státu. Pokud prezident některé seznamy vyznamenaných sestavuje podle výsledků ankety Zlatý slavík z 80. let, nedočkáme se i chvíle, kdy se Zeman inspiruje u posledního komunistického prezidenta a ocení sám sebe?

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1