Vznikne Řád M. Zemana? Prezidentovi docházejí podporovatelé bez metálu. Komentář A. Černé | info.cz

Články odjinud

Vznikne Řád M. Zemana? Prezidentovi docházejí podporovatelé bez metálu. Komentář A. Černé

Věra Čáslavská, Jaroslav Foglar, Miloš Forman a další. Do této společnosti se 28. října 2018 zařadí i zpěvák Michal David, který získá od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy. Ze strany hlavy státu jde o celkem logický krok. Zeman dlouhodobě oceňuje své příznivce a podporovatele, kteří mu veřejně fandili při prvních i druhých prezidentských volbách. Většinu z nich už vyznamenal. David, vlastním jménem Vladimír Štancl, je jedním z posledních, který ještě metál nemá. Kdo ale přijde na řadu po něm?

„Vždyť někdy stačí říct, jen dál se snaž… Miloši, ty na to máš, ještě stále,“ zpíval Michal David na letošní slavnostní inauguraci Miloše Zemana. S pozměněným textem hitovky Pár přátel stačí mít vystoupil na pódiu vedle Heleny Vondráčkové, Daniela Hůlky a Václava Neckáře. Ti všichni už vyznamenání od Zemana získali v předchozích letech.

Dá se tedy říct, že se snažil spíše Michal David a povedlo se. Zeman začátkem října v pořadu S prezidentem v Lánech potvrdil, že diskotékového mága vyznamená. Vzhledem k tomu, že své nejvěrnější Zeman ocenil většinou už při prvním slavnostním večeru pod jeho prezidentskou taktovkou 28. října 2013, nabízí se úvaha, proč David přichází na řadu až během druhého funkčního období. Že by to bylo proto, že před volbami v roce 2013 fandil nejdříve Janu Fischerovi?

Colu, pijeme colu, není to náhoda, že u jednoho stolu…

Zeman své věrné vyznamenával už od svého vstupu do prezidentského úřadu. V roce 2013 udělil celkem 27 medailí za zásluhy, to je o 14 více než předal rok před ním Václav Klaus. Mezi oceněnými byli z velké části Zemanovi otevření podporovatelé, Jiřina Bohdalová, Felix Slováček, Karel Srp nebo František Čuba. V dalších letech se mezi okruh vyznamenaných dostal i František Ringo Čech, Zdeněk Troška, Lucie Bílá, Robert Sedláček, Eliška Hašková Coolidge nebo Filip Renč, který Zemanovi režíroval předvolební klip. To, že hlava státu vyznamenává své podporovatele, není novinkou. Zeman ale nastavil úplně novou laťku.

Už Václava Havla někteří kritici osočovali z toho, že oceňuje své přátele. Vyznamenání od něj dostala například Marta Kubišová, Petr Uhl, nebo Dana Němcová, tedy lidé z okruhu Charty 77. Ti ale nebyli pouhými Havlovými přáteli, ale také aktivními činiteli protikomunistického odboje. Havel jako první polistopadový prezident měl navíc možnost ocenit mnoho osobností, které se za komunismu úcty nedočkaly, proto vyšší počet vyznamenaných nemusí překvapovat. Některým ještě ocenění předat stihnul, jiní ho získali alespoň in memoriam.

„Něčí sestra“ vs. Decibely lásky s Ruskou Mášou

Mimo jiné Havel v roce 1998 ocenil Řádem Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy také Zdenu Mašínovou, která trpěla v nacistických i komunistických lágrech, kde nakonec také v roce 1956 zemřela. Manželka odbojáře ze skupiny Tři králové Josefa Mašína a matka Josefa a Ctirada, kteří utekli na Západ, získala ocenění za zásluhy o rozvoj demokracie. Miloš Zeman by o ní pravděpodobně řekl, že byla jen „něčí manželka“. S podobným vysvětlením totiž odmítl vyznamenat její stejnojmennou dceru, která také trpěla v komunistických věznicích a nebylo jí ještě ani deset let, když zažívala přepady a výslechy gestapa.

Havel a následně i Klaus, který s vyznamenáními spíše šetřil, většinou neoceňovali ty, kterým se už za komunismu dostávalo dostatečné úcty. S oceňováním oblíbenců minulého režimu začal naplno právě až Miloš Zeman, který má zřejmě kromě švédské skupiny ABBA slabost i pro hvězdy normalizační pop music.

Řád Miloše Zemana

Velká část ze známých podporovatelů současného prezidenta nicméně už vyznamenání dostala. Bude tedy ještě koho vyznamenávat? Stále je tady dostatek hrdinů druhého i třetího odboje. Vyznamenání by si například zasloužilo i 262 statečných odbojářů, kteří za druhé světové války pomáhali parašutistům včetně Jana Kubiše a Josefa Gabčíka. Všichni byli zavražděni potupným způsobem 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Byla mezi nimi i 14letá Jindřiška Nováková, která pomohla po útoku na Reinharda Heydricha odklidit Kubišovo zakrvácené kolo.

Ať bude Zeman v příštích letech oceňovat kohokoli, mám jen obavu, aby si nevzal příklad z Gustava Husáka. Když byl Husák prezidentem, dostal dokonce dvakrát Řád Klementa Gottwalda, který byl obdobou současných státních vyznamenání udělovaných hlavou státu. Pokud prezident některé seznamy vyznamenaných sestavuje podle výsledků ankety Zlatý slavík z 80. let, nedočkáme se i chvíle, kdy se Zeman inspiruje u posledního komunistického prezidenta a ocení sám sebe?

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud