Z hrdiny padouchem za jedno volební období: Jak se ze „správňáka“ Hilšera stal tradiční politik se vším všudy

GLOSA JANA PALIČKY | Ve filmu Temný rytíř padlo mnoho památných hlášek, ale za všechny bych připomněl jednu: Buď zemřeš jako hrdina, nebo žiješ tak dlouho, že vidíš, jak se z tebe stal padouch.“ Teď si možná říkáte, proč začínám politický komentář hláškou z akčního filmu s Batmanem. Což o to, ono by se v naší politické historii i současnosti našlo docela dost lidí, kteří začínali jako klaďasové a postupem času se z nich stali záporáci. My se ale dnes zaměříme na prezidentského kandidáta Marka Hilšera, kterému na tento přerod stačilo jedno pětileté volební období hlavy státu, kterou se sice nestal a ani nestane, nicméně o to mu vlastně nikdy ani pořádně nešlo. 

Předem bych rád řekl, že z Marka Hilšera se nestala žádná antidemokratická zrůda jako z mnoha jeho kolegů z poslaneckých a senátorských lavic, to rozhodně ne. Jen tím, jak se na české politické mapě zjevil jako tak trochu samozvaný vyslanec dobra, pravdy a lásky, si nasadil laťku na jakákoliv morální pochybení poměrně vysoko. A tuto laťku se mu teď podařilo srazit. 

Připomeňme si tedy jeho politickou dráhu. Před nějakými šesti lety se zjevil sympatický mladý doktor, kterého znala jen část veřejnosti díky jeho angažmá na poli aktivismu proti ruské agresi na Ukrajině, a prohlásil, že by se chtěl stát prezidentem. Byl považován spíše za snílka než cokoliv jiného, ale podařilo se mu nejen sesbírat podpisy potřebné pro kandidaturu, ale dokonce i s minimálním rozpočtem oproti konkurenci získat pěkných skoro 9 procent hlasů.

Ještě týž rok na podzim se konaly volby do Senátu a i tam se Marek Hilšer rozhodl kandidovat. Vlna nově nabyté popularity z prezidentské kampaně tou dobou ještě neopadla, tak proč se na ní nesvézt alespoň do horní komory Parlamentu. Tady už se ale ukázalo, že Marek Hilšer nebude tak úplně správňáckým politikem z lidu, ale že v politickém bahýnku umí nejen chodit, ale i si pořádně čvachtat. Proč sbírat podpisy na senátní kandidaturu, když se můžu nechat nominovat politickou stranou, řekl si asi tehdy Hilšer a jedním dechem nejspíše dodal i to, proč si vůbec hledat onu stranu, která by mě nominovala, když si můžu založit vlastní.

sinfin.digital