Začíná kampaň, trumfy na stůl. Co nakonec rozhodne volby?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Kampaň se rozjíždí, volby se blíží. Co v nich rozhodne? Je dobré mít kvalitní program. Je lepší mít pracovitý tým. Ale vůbec nejlepší je silný lídr. Souboje o moc, zvláště ty těsné, vyhrává tvář, s níž se lidé více ztotožní než s jinými. Rozdíl mezi bloky „zemanovských“ a „nezemanovských“ stran je malý a propast od sebe nedělí ani koalice Pirátů-STAN a SPOLU. O to větším trumfem je v rozhodné bitvě vůdce.

Babiš, Bartoš, nebo Fiala? Na koho byste vsadili poslední peníze? Pravdou je, že v říjnu půjde lidem opravdu o hodně, takže lze počítat i s takzvanou taktickou volbou, kdy osobnosti nejsou až tak důležité, protože jde více o negativní hlasování proti někomu než pro někoho. Ale u těch, kteří volí více srdcem než rozumem, je osoba lídra nadmíru důležitá. Jak si v tom trojka favoritů stojí? Kdo je nejvíce přesvědčivý? Jaké má kdo problémy? Kdo se nejvíce trefuje do vkusu voličů?

Jistě, část lidí je rozhodnuta předem a svůj názor nezmění bez ohledu na průběh kampaně. Ti už mají vybráno, ať podle toho, kdo stojí v čele partaje, již chtějí volit, nebo na základě taktiky, kdy třeba nechtějí pokračování vlády ANO, nebo se naopak bojí návratu ODS či nástupu Pirátů. Zdaleka si však v této chvíli nejsou jistí všichni a stále více je těch, kteří váhají do poslední chvíle. Nejméně třetina má definitivní jasno méně než týden před volbami. Míru nejistoty ukazují volební potenciály. Kdo z těch tří ho využije nejlépe?

Když se podíváme na to, jak lidé volili v roce 2017, tak je pořadí jasné: Andrej Babiš zlato, Ivan Bartoš stříbro, Petr Fiala bronz. Přičemž podle povolebního výzkumu společnosti Behavio jsou první dva dost vyrovnaní, předseda ODS za nimi výrazně ztrácí. Zatímco z lídrů ANO a Pirátů byly nadšené čtyři pětiny, respektive tři čtvrtiny jejich voličů, u posledního z trojice šlo jen o polovinu, čtvrtina ho pokládala za nudného a zbytek za trapného či je dokonce štval… Laskavý čtenář ať si odpoví sám, jak se to za čtyři roky změnilo.

Přitom u Babiše se pocity z něj zcela kryly s tím, jak voliči vnímali samotné ANO (což u hnutí jednoho muže nepřekvapí), Bartošovo hodnocení je mírně slabší než celé Pirátské strany a u Fialy je dojem z něj o hodně horší než z ODS. Z toho lze učinit závěr, že s prvním z trojice volební výsledek stál a padal, s druhým stál, s třetím spíš padal. Dodejme, že stejně jako Babiš na tom byl Tomio Okamura s SPD, Pavel Bělobrádek s KDU-ČSL se vyrovnal Bartošovi a Lubomír Zaorálek s ČSSD dopadl jako Fiala.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký vliv má silný vůdce na volební výsledek strany?
  • Kdo má jaké šance a co může dělat pro svůj co nejlepší výsledek?
sinfin.digital