Žádná totalita tady nebyla! Twitter žije úplně zbytečným sporem o výklad dějin

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY I Na Twitteru to žije další úplně bizarní kauzou. Jejím středobodem je spor o to, zda v Československu v 80. letech byla totalita. Taky se vám zdá úplně zbytečné se o něčem takovém vůbec bavit? Bingo, ale o tom to bohužel tak trochu je.

Sociální sítě mají jednu výhodu, která je ale i jejich největší nevýhodou. Může si na ně psát víceméně kdo chce, co chce. Často kvůli tomu dochází k soubojům ve zcela nerovných váhových kategoriích, jako třeba v současném sporu o výklad dějin mezi advokátem Petrem Němcem a podnikatelem Janem Dobrovským – synem disidenta Luboše Dobrovského, který minulý režim zažil na vlastní kůži, když mu například bylo kvůli původu odepřeno studium na gymnáziu a musel se do skoro třiceti let živit jen manuální prací.

Němec jako malé bezstarostné dítě přivítal sametovou revoluci a mohl celý svůj další osobní i profesní život prožít ve svobodě a demokracii. A nyní je to on, kdo Dobrovskému vysvětluje, že tu v 80. letech vlastně žádná totalita nebyla.

Abychom Němcovi nekřivdili – netvrdí, že tu vůbec nepanovala žádná nesvoboda a vše bylo zalité sluncem, jak se v socialistickém ráji na zemi sluší a patří. Ohání se pouze jednou z akademických definic, kterou v některých kritériích Husákův režim nenaplňoval, takže smůla, totalita nebyla. 

Když Němcovi napíšete, že vám komunisté zatrhli v roce 1988 i svatební cestu do Jugoslávie, kam se jinak smělo, protože jste byli seznáni politicky nepohodlným živlem, tak vás pan advokát a zapsaný mediátor odpálkuje odstavečkem z jakési publikace, která konstatuje, že totalitním byl československý režim možná v padesátých letech, bůh ví jestli, a oproti tomu je vaše životní zkušenost hadr, s nímž si můžete třeba vytřít podlahu.

Advokát Němec je na Twitteru známým provokátorem a člověkem, který se v kontroverzních polohách mnoha svých vyjádření vyžívá. Ostatně krásně jeho působení na sociální síti popsal sám Dobrovský slovy: „On umí úplně všechno. A nebere si servítky. Tihle bezohlední egomaniaci mívají úspěch.“ 

Tím ve své podstatě dokonale vystihl jak (zdaleka nejen) Němcův sociálně síťový modus operandi, tak to, proč má 23 tisíc sledujících. Němec mu na to opáčil, že se na svět dívá moc černobíle a odebral se konat jiné, doufejme že bohulibější, aktivity.

sinfin.digital