Zákulisí prezidentské volby. Schyluje se k souboji Petr Pavel vs. Danuše Nerudová? Kdo z nich má větší šanci a kdo se lépe připravil?

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Prezidentské volby zatím příliš pozornosti nepoutají, ale v týmech jednotlivých kandidátů se v posledních týdnech odehrála řada změn, které rozhodně stojí za pozornost. V INFO.CZ jsme se dostali i k několika interním průzkumům, které ukazují, že jeden z favoritů volby bude mít obrovské problémy v druhém kole. Řeč je samozřejmě o Andreji Babišovi.

Nejen, že žádný z těchto průzkumů Babišovi ve druhém kole nedává šanci, ale co víc, ukazují na poměrně značný odstup šéfa hnutí ANO za možnými finalisty. To se samozřejmě může změnit, ale lze očekávat, že tohle bude to hlavní, podle čeho se bude Babiš rozhodovat, zda skutečně kandidovat.

Podle jednoho z interních průzkumů je on sám nepřijatelným kandidátem pro 65 procent dotázaných. To je skutečně velká komplikace pro druhé kolo – a to i pro Babišův velmi zkušený marketingový a volební tým. Také je to dost pravděpodobně důvod, proč šéf ANO čeká s rozhodnutím o kandidatuře do poslední chvíle.

Stručně

  • Prezidentské volby můžou dopadnout jako duel Nerudová versus Pavel
  • Interní průzkumy nehrají Babišovi do karet
  • Jeho vyzyvatelé postavili silné týmy marketingových expertů

Ani Babiš sám se nijak netají tím, že by mu byla milejší funkce premiéra. Ta je pro něj ale v současnosti vzdálená, na preferencích hnutí ANO se nijak pozitivně neprojevuje ani jeho kampaň v regionech, které objíždí s obytným vozem. Případná prohra v prezidentských volbách by mohla jeho politické ambice definitivně zhatit.

Je až překvapivé, s jakou jistotou se v čele průzkumů drží generál Petr Pavel. A to nejen v těch veřejných, ale také v interních. Jeho kampaň je nenápadná a zdá se, že jeho komunistická minulost není pro voliče takové téma; pokud mu rovnou nepomáhá.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co ukazují interní průzkumy o náladách voličů ANO a SPD směrem k Pavlovi?
  • Jaké experty kolem sebe shromáždili Nerudová a Pavel?
  • Kdo se nově objevil mezi jejich sponzory?
sinfin.digital