Zapomeňte na nižší emise. Energetická krize v Evropě si vybírá daň na životním prostředí, rozjely se nejšpinavější elektrárny, včetně těch mazutových

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Až zase spadnou teploty hluboko pod nulu, mohou české vesnice kvalitou ovzduší připomínat čínská velkoměsta. Kvůli brutálnímu zdražení energií se lidé vracejí k vytápění pevnými palivy a přiznejme si, zdaleka ne všechna tato paliva mají ISO. Úplně stejně se teď ale chová celá Evropa – kvůli rozsáhlé energetické krizi pálí všechno, co je ještě po ruce. Což je v příkrém rozporu se stále ambicióznější klimatickou rétorikou.

Začalo to přibližně v polovině loňského roku, když Němce překvapil návrat uhlí do pozice nejvýznamnějšího zdroje elektřiny. V srpnu obnovili Britové provoz 56 let staré uhelné elektrárny West Burton A. A pak začaly podobné trendy hlásit i další země – v prosinci narostl podíl uhlí na výrobě elektřiny i ve „větrném“ Dánsku (na 23 procent) a „plynovém“ Nizozemsku (35 procent). Souběžně Švédové či Francouzi museli dokonce nastartovat elektrárny na mazut, což je něco jako ropa a má to ještě daleko horší emise než uhlí.

Nikde samozřejmě nešlo o novou výstavbu, ale spíše o resuscitaci starých zdrojů. O všech těchto elektrárnách si opravdu nedělejme iluze – některé už měly být dávno odstavené a do provozu se nyní dostaly jen kvůli tomu, že v síti chyběla energie a nic lepšího prostě nebylo k dispozici. Perlička na závěr roku? Z Ameriky vyplulo do Evropy dvacet obřích lodí se zkapalněným plynem LNG.

Na skládání klimatických účtů za loňský rok je ještě brzy, ale už teď je jasné, že jsme prožili velmi bujarý emisní mejdan. Zejména ta poslední mezikontinentální bratrská výpomoc by stála za zvláštní výpočet. Kdo se toho zhostí, ať nezapomene kromě těžby, ochlazení na -162 °C (zkapalnění) a finálního spálení zemního plynu zahrnout také spálení tisíců kubíků ropy v zaoceánských tankerech. Kdepak, jestli se nám loni něco dařilo, kýžená dekarbonizace to určitě nebyla.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kolik zmizelo výkonu v uhelných elektrárnách?
  • Proč emise porostou nejrychleji od roku 1990?
  • Je na vině počasí, nebo špatná strategie?
sinfin.digital