Zbavte se chmur z covidu, připravili jsme pro vás přehled pozitivních zpráv. Pravda je taková, že jsme ještě nikdy nebyli blíž k vítězství

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Přiznám se, že více než covidové statistiky mě už poměrně dlouho trápí míra negace, negativismu a poraženectví ve společnosti. Média jsou místem, kde se takové nálady koncentrují, a politici skrze ně zcela nepokrytě vedou volební kampaň před říjnovými volbami. Vstupujeme do dalšího lockdownu s pocitem, že republiku řídí hlupáci, nemocnice kolabují, ekonomika je v troskách, děti přišly o budoucnost. Značná část z toho sice může být pravda, ale musím říct, že už to dále nějak nechci poslouchat. Pozitivních zpráv v boji s covidem totiž rychle přibývá a měli bychom si je jednu po druhé připomenout. Takže pokud chcete pravidelnou dávku nenávisti, dále už nečtěte, tenhle komentář bude pozitivní.

Většina z nás se shodne, že očkování je cesta ven z krize. V EU i v Česku určitě mohlo probíhat mnohem lépe, ale blýská se na lepší časy. Dnes začaly registrace osob starších 70 let k očkování a vypadá to, že bychom po dlouhé době nemuseli trpět nedostatkem vakcín. Jenom tento týden má dorazit téměř 200.000 dávek, přičemž téměř 120.000 dávek tvoří vakcína Pfizer. V březnu Česko dostane 1,04 milionu dávek, v dubnu dokonce 2,6 milionu dávek. Existuje slušná šance, že na každého z vašich prarodičů se do konce dubna dostane. Do konce června má dorazit v součtu téměř 11 milionů dávek.

Jak z uplynulých týdnů víme, obdržené dávky ještě nemusí znamenat jejich vyočkování. I v tomhle ohledu je ale situace nadějná. Možná jste si všimli podpisu smlouvy na očkovací centrum v O2 aréně (za symbolický nájem od PPF), které bude mít kapacitu na podání 10.000 dávek denně. Kapacita v celé republice by měla dosáhnout 120.000 dávek denně. Pro srovnání si připomeňme, že v současnosti jsme v dobrých dnech na nějakých 20.000 dávek denně. Není důvod, proč by se tohle číslo nemělo zvednout ve chvíli, kdy bude vakcín dostatek. Můžete namítnout, že vláda toho může ještě hodně pokazit, což nepochybně může, ale nevím, proč bychom se měli stále trápit hypotetickými scénáři. Víme, kde je cíl, a za ním máme nekompromisně jít.

Pokud jde o samotnou efektivitu očkování, přichází téměř výhradně pozitivní zprávy ze zahraničí. Zabrousil jsem v neděli na bulvární web Daily Mail, který již vyhlašuje „covidovou zimu“ za skončenou. Britové očkují zatraceně rychle (20 milionů lidí) a rychle také klesá počet případů a úmrtí. Izrael je na tom stejně, zlepšuje se i situace ve Spojených státech. Nejlepší zprávou je, že podle nejnovější a velmi rozsáhlé studie se ukázalo, že vakcína společnosti Astra Zeneca dokáže v 94 procentech případů zabránit hospitalizaci. A to se týká i věkové skupiny nad 65 let. Podle deníku Financial Times se Německo chystá zrušit u této vakcíny věkové omezení. Pokud to zkrátím, tak to znamená, že vakcína, které bude i v Česku nejvíc, funguje skvěle.

Pokud jde o funkčnost proti jednotlivým variantám viru, zdá se, že vakcíny Pfizer, Astra Zeneca a Moderna nabízí dostatečnou ochranu. U Astra Zeneca jde o 76procentní účinnost, přičemž cokoliv na 50 procent je považováno za úspěch. Další dobrou zprávou je, že u vakcín Pfizer či Moderna, které pracují na bázi takzvané mRNA, bude možné snadnou úpravou dosáhnout větší účinnosti. To je velmi dobrá zpráva pro budoucnost, protože koronavirus, který nás dnes trápí, už možná nikdy ze světa nezmizí, ale jsme na dobré cestě, aby se stal banální nemocí.  

Velmi pravděpodobně v náš prospěch zapracuje i teplejší počasí. Není to tak, že by se covid v teplu nešířil, ale více se větrá, lidé tráví více času venku a obecně platí, že uvnitř se šíří lépe než venku. Můžeme čekat něco podobného jako loni, kdy byl počet případů poměrně nízký. Pamatujte si, že s koncem léta koronavirus nepochybně začne opět sílit, ale máte řadu měsíců, abyste se na to připravili. Sportujte, jezte zdravě, nekuřte, nepijte jak smyslů zbavení a neseďte doma na gauči. Pokud někdy měla přijít chvíle, kdy se sebou musíte něco dělat, je to teď. Může vám to zachránit život a pokud všechno dopadne dobře, tak se alespoň budete cítit líp. Pamatujte si, že žijeme ve dvou pandemiích. V covidové a v pandemii špatného životního stylu.

Kromě vakcíny určitou naději skýtají i nové léky, zejména pak Regeneron či další léky od Eli Lilly či GlaxoSmithKlein. Všechny jsou založené na takzvaných monoklonálních protilátkách a jejich účinnost u původní varianty koronaviru byla až neuvěřitelná. Fungují i proti další variantám, ale ty jejich účinnost podle všeho citelně snižují. Dobrá zpráva každopádně je, že cestu, jak vyvinou lék proti covidu, známe. A to je možná ta nejlepší zpráva, kterou nám koronavirus dal. Máme vakcíny založené na mRNA, které se zdají jako skutečná revoluce v medicíně, na níž jsme desítky let čekali. Někteří experti už v minulosti upozorňovali, že prostřednictvím mRNA vakcín bude možné bojovat s některými nádory a dalšími smrtelnými nemocemi. Některá média jen pár dní zpět oznámila, že v USA leží registrace na vakcínu proti malárii. Ta je pořád jedním z největších světových zabijáků a každý rok na ní zemře 400.000 lidí, velmi často dětí. Pandemie covidu zjevně nastartovala dramatický technologický rozvoj, což je také dobrá zpráva.

Další dobrou zprávou je, že ekonomika sice utrpěla dramatické ztráty, ale není rozhodně zlomená. Míra nezaměstnanosti se drží kolem čtyř procent, HDP dramaticky neklesá a inflace je poměrně stabilní. Velký podíl na tomto vývoji mají obrovské státní výdaje a záchranné programy, které nefungují vždy dokonale, ale bez nich by to bylo ještě mnohem horší. Dá se očekávat, že restart ekonomiky ve chvíli, kdy pandemie poleví, bude dramatický. Nezapomínejme, že totální kolaps se celému světu podařilo odvrátit především díky internetu a technologiím. Už prostě všichni nemusíme sedět v práci, děti nemusí sedět ve škole a nemusíte pro nákup do obchodu. Pár let zpátky by něco takového bylo nemyslitelné. Měli jsme obrovské štěstí, že pandemie nepřišla před 10 nebo ještě hůř 20 lety.

Naprosto rozumím tomu, že vstupovat do dalšího lockdownu je psychicky i finančně náročné, ale vstupujeme do něj v době, kdy máme vítězství na dosah. Nemusí to tak vůbec vypadat, ale máme reálnou naději, že to je skutečně poslední uzávěra. Věděli jsme, že zima bude těžká a také byla. Pokud ve vás stále dříme zloba vůči politikům, nezapomínejte, že v říjnu s nimi můžete zúčtovat. Předpokládám, že jste se poslední rok dobře dívali kolem sebe a dokážete si už teď udělat názor. Dobrá zpráva je, že zrovna v Česku můžeme ve volbách rozhodovat tak brzy, kdy budeme ještě vybaveni čerstvými postřehy a vzpomínkami.

Místo rozčilování se věnujte raději vzpomínku těm, kteří zemřeli. Každý z nás jistě někoho zná. Věnujte myšlenku všem, kteří tráví nekonečné dny s pacienty na covidových jednotkách a v pandemii bez jakýchkoliv pochyb obstáli. Věnujte myšlenku pracovníkům sociálních služeb, vojákům, policistům, hasičům a mnoha dalším, bez nichž by uplynulý rok byl mnohem horší. A věnujte se hlavně sobě a svým dětem, chystejte se na návrat do lepších časů. Pravda je totiž taková, že ještě nikdy jsme nebyli blíže vítězství.

sinfin.digital