Zdravý nemocný prezident, spor o platy politiků a zbytečná bitka o manželství homosexuálů

Minulý týden se toho dělo hodně, ostatně volby jsou za rohem. Ale byla to spíš taková tříšť, než že by to voličům pomohlo v orientaci. Premiér Babiš se strachoval o zdraví prezidenta Zemana. Sněmovna finišovala a obligátně jsme viděli populistickou přetahovanou o platy politiků. Ve SPOLU vedli zbytečnou kulturní válku o manželství homosexuálů. A pak už se dělo opravdu jen pár drobností.

Může Zeman vykonávat funkci?

Prezident Miloš Zeman opět jednou musel do nemocnice. Způsobil tím infarktový stav premiérovi Andreji Babišovi. Ten totiž potřebuje, aby byla hlava státu fit – nebo aby to tak aspoň vypadalo – a mohla ho podržet v povolebním jednání o vládě. Nečekaně mu do toho hodil vidle hradní mluvčí, který zarytě mlčel o prezidentově zdravotním stavu a pouze se na sociálních sítích modlil. Až mu zjevně nervózní předseda vlády na Twitteru vyčinil, proč neřekne, že Miloši Zemanovi nic není a brzy začne opět pracovat. Což Jiří Ovčáček promptně vyplnil.

Momentálně tím zřejmě zlepšil Andreji Babišovi náladu. Ukáže se, na jak dlouho. Protože pokud dvě opoziční koalice získají většinu a obsadí post předsedy sněmovny, třeba si na tuhle zdánlivě nepodstatnou historku vzpomenou. A kdyby dělal Zeman obstrukce a chtěl za každou cenu udržet v křesle předsedy vlády Babiše, mohly by obě komory parlamentu na základě článku 66 Ústavy ČR přijmout usnesení, že prezident není z vážných důvodů schopen svou funkci vykonávat. Pravomoc jmenovat premiéra by pak přešla právě na nového předsedu sněmovny.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jakou trapnou show stihli poslanci před volbami?
  • A jak se koalice Spolu střelila do nohy?
sinfin.digital