Zeman nespí v ústraní. Chystá se na Babišův pád a je o dva tahy napřed

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Prezident Miloš Zeman už několikrát dokázal, že je na rozdíl od mnoha jiných politiků schopen uvažovat o několik tahů dopředu. Přestože se tedy může zdát, že už několik měsíců prakticky nic nedělá, jedno je jisté: nikdo by se neměl jeho zdánlivou pasivitou nechat uchlácholit. I z náznaků lze totiž vcelku s jistotou vyčíst, že nezůstává stranou a dává si jednotlivé dílky skládačky dohromady. Bude tak činit nejmíň do říjnových voleb, přičemž v úvahu připadají především dva cíle: dostat sem ruskou vakcínu a prosadit rozšíření Dukovan.

V politice nikdy nejde ani tak o aktuální stav jako o její dynamiku. Pokud tedy dnes téměř všichni aktéři rázně odmítají vznik nějaké nové úřednické nebo expertní vlády, která by nahradila vyhořelý Babišův kabinet, neznamená to, že za čtyři nebo šest týdnů nebudou takovou variantu obhajovat jako optimální řešení kritické situace. Právě s touto dynamikou podle všeho pracuje prezident Miloš Zeman. Přinejmenším si v tomto ohledu mapuje terén a nepochybujme, že si připravuje půdu k tomu, aby z případné nové situace dostal co nejvíc.

V nedělní Partii na Primě řekl, že je připraven převzít roli moderátora v situaci, kdy by chtěla koalice s opozicí řešit, jak ven z krize nejen epidemiologické, ale také politické. Ačkoli o takové variantě mluvil v budoucím čase, podle našich informací už s totožnou nabídkou premiéra Andreje Babiše oslovil. Ten to sice odmítl – nejspíš by to považoval za kapitulaci –, ale podle všeho si také pořád bláhově myslí, že je schopen situaci zvládnout.

Iniciativu Zemana lze v každém případě chápat tak, že v danou chvíli s Babišem v čele vlády nutně nepočítá.

sinfin.digital