Zemanovo další dno. Komentář Vratislava Dostála

Čtvrteční bizarní výjev z Pražského hradu má jeden nesporně pozitivní efekt: pokud jsme byť na chvilku váhali stran postupu Miloše Zemana, po tiskové konferenci s Bohuslavem Sobotkou je jasno: sociální demokraty chce ponížit, deklasovat, zničit. Druhý závěr zní: Zemanovi je ústava zcela ukradená. A za další: Zeman, pokud jde o politickou kulturu, dosáhl dalšího dna. Přestože věděl, že Sobotka, ať už z jakýchkoli důvodů, demisi zatím na Hrad nepřiveze, nechal nachystat vše tak, jako by se tak mělo stát. Sobotkovi poděkoval a požádal ho, aby vláda dovládla v demisi do doby, než jmenuje nového premiéra a popřál mu vše dobré v dalším životě. Zeman přijal demisi, kterou premiér nepodal. 

Netřeba psychologizovat ani moralizovat. O tom, jaký kus byl dneska na Hradě sehrán, se může přesvědčit každý sám. Pokud jde o podstatu současné politické krize, postačíme si s konstatováním, že se zjevně zaskočený Sobotka po několika minutách oklepal a nakonec byl schopen situaci čelit a veřejnosti dokázal ve stručnosti vysvětlit, proč se nakonec rozhodl s demisí posečkat.

Zároveň zdůraznil, že původcem krize není on a jeho demise, nýbrž skandály předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. A řekl také, že jsou sociální demokraté situaci ochotni co nejrychleji řešit a že preferují koalici na stávajícím půdorysu, tedy s lidovci a hnutím ANO. Mají jedinou a nepřekročitelnou podmínku: ministrem už nebude předseda ANO Andrej Babiš.

A proč tedy Sobotka váhá s demisí, kterou tak překvapivě v úterý ohlásil? Příčina je jednoduchá stejně jako oprávněná: od čtvrtečního rána média spekulují, že Zeman přijme demisi pouze Sobotky, nikoli celé vlády. Přitom dosavadní praxe hovoří o opaku: demise premiéra znamená pád celé vlády.

„Po mém soudu demise předsedy vlády splývá s demisí vlády, což je interpretace opakovaně potvrzovaná od roku 1997 několika premiéry ve vztahu ke všem třem prezidentům. Naše vláda není navázána na předsedu vlády tak jako německá, ale rozhodně se to blíží více Německu než klasickému parlamentarismu francouzské III. republiky, kde byl předseda vlády v zásadě jen první mezi rovnými,“ uvedl pro INFO.cz ústavní expert Jan Kysela.

„U nás je spíše první mezi nerovnými a v některých ohledech je pánem vlády: vybírá si ministry, navrhuje jejich odvolání, demise se podávají jeho prostřednictvím, stanovuje vládě agendu, má některé osobní kompetence atd. Zdá se mi tedy, že jak konstrukce Ústavy, tak její ustálená interpretace svědčí tomu, že není vlády bez premiéra - právě v premiérovi vláda trvá,“ dodal Kysela.

Vládní krize může skončit během 10 minut. Stačí, když Babiš odstoupí, vzkázal Sobotka

Zeman si ale opět vykládá ústavu svévolně, je mu naprosto ukradená. Jde mu pouze o své znovuvolení a pomstu sociálním demokratům. Předseda sociálních demokratů tudíž reaguje zdržovací taktikou, neboť nechce, aby byl odvolán pouze on. Pokud by dnes na plán prezidenta nereagoval, celá krize by mohla dost dobře skončit odchodem ostatních ministrů z ČSSD, a možná také lidovců, a vznikem vlády Miloše Zemana a hnutí ANO.  

SDÍLET
sinfin.digital