Zemanovo dědictví: Česko jako jiný, téměř neobyvatelný vesmír. Komentář V. Dostála | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanovo dědictví: Česko jako jiný, téměř neobyvatelný vesmír. Komentář V. Dostála

Zemanovo dědictví: Česko jako jiný, téměř neobyvatelný vesmír. Komentář V. Dostála

Miloš Zeman je vyčerpaný. Vidí to každý, spor o to nejspíš nemůže být ani mezi jeho nejzarytějšími příznivci. Ostatně to již zcela otevřeně přiznávají také lidé z jeho nejbližšího okolí. O příčinách vyčerpání netřeba spekulovat, jsou irelevantní. Podstatné je něco jiného: plní Zeman funkci prezidenta tak, jak si předsevzal a jak slíbil před volbami voličům a především po volbách celému národu? Odpověď na tuto otázku budeme znát už brzo, další volby se blíží. A trend je zřejmý: Zemanovi se obhajoba mandátu vzdaluje.

Možná není od věci na úvod připomenout, že Zeman v poslední době nezvládl několik akcí: v květnu nemohl absolvovat celý původně naplánovaný program summitu NATO v Bruselu, když jako jediný z přítomných vrcholných politiků vynechal projevy amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové i generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga před novou alianční budovou. Předtím se jeho únava projevila při návštěvě Číny, naposledy se na ní Hrad vymlouval poté, co Zeman tento týden nedorazil na Česko-rakouské podnikatelské fórum. Příkladů bychom mohli uvést více, důležitější než jejich počet je ale to, že se hromadí s rostoucí četností.

„Únava byla na Zemanovi viditelná především první dny po příletu do Pekingu. Ke konci pracovního dne mu ochranka a spolupracovníci museli pomáhat při chůzi výrazněji než jindy. Únava byla na prezidentovi znát i ve tváři. Na znavenost po letu upozornilo i video čínské televize CCTV, která Zemana zabírala při vystupování z letadla na pekingském letišti. Prezident při sestupování po schodech z letadla zavrávoral a musel se chytit zábradlí,“ referovala třeba ČTK z Číny 17. května. Toto úterý Zeman sice na Hradě oficiálně přivítal rakouského prezidenta Alexandra Van der Bellena, avšak z plánovaného Česko-rakouského podnikatelského fóra se omluvil.

„Pan prezident v úterý večer odjíždí na Vysočinu, kde ve středu zahájí oficiální třídenní návštěvu. Vzhledem k tomu, že následuje dovolená, musí pan prezident dokončit nezbytné povinnosti na Hradě, jde především o prezidentskou administrativu,“ vysvětlil v rozhovoru pro ČTK jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. V zápětí ale na svém twitterovém účtu zveřejnil fotku z pravidelného rozhovoru Týden s prezidentem, který se Zemanem již několik měsíců natáčí TV Barrandov. Ať už jsou příčiny Zemanovy absence na Česko-rakouském fóru jakékoli, obě zdůvodnění jeho týmu je potřeba brát vážně.

720p 360p
Miloš Zeman

Když totiž Zeman na začátku března oznamoval, že se bude znovu ucházet o post prezidenta, slíbil dvě věci: že nepovede žádnou kampaň a že se nebude účastnit předvolebních diskusí s ostatními kandidáty. „Nebudu vést žádnou kampaň. Voliči budou porovnávat představu kandidátů s reálnou funkcí současného prezidenta. Nebudu útočit na žádného z dalších kandidátů, pokud on bude útočit na mě, nebudu na to reagovat. Nebudu se účastnit žádných rozhlasových ani televizních diskusí. Jinými slovy - s pokorou, která mi vůbec není vlastní - vložím svůj osud do rukou občanů země," pravil Zeman. „Staň již se, osude,“ zakončil tehdy svůj projev Zeman.

Pravda ale je – jak už to u Zemana poslední dobou bývá – někde zcela jinde: Zeman vede kampaň permanentní, a to již od svého zvolení na Hrad. Co jiného jsou ostatně jeho výjezdy do krajů, než způsob, jak jednoduše a za státní peníze docílit svého znovuzvolení. „Dobrý den, počty jsou jednoduché: 4 x 13,“ odepsal redakci INFO.CZ mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na otázku, kolikrát že Zeman navštívil od začátku svého mandátu každý z krajů. Jinak řečeno: v každém kraji byl za dobu svého působení na Hradě čtyřikrát. Je jasné, že podobné turné žádný z jeho protikandidátů nemá ani sebemenší šanci do voleb zvládnout. Zeman tak jde do voleb s náskokem, který lze jednoznačně označit za neférový, a to nikoli pouze proto, že jsou jeho výjezdy placeny z peněz daňových poplatníků: Zemanovy pravidelné několikadenní výjezdy přišly krajské samosprávy od jeho zvolení v roce 2013 celkem na zhruba sedmnáct milionů korun.

O jeho druhém předsevzetí, tedy že se nebude účastnit předvolebních diskusí, si může učinit obrázek každý sám, vždy ve čtvrtek na televizi Barrandov. A přestože nemůže jít v tomto ohledu autor těchto řádků příkladem, neboť ani zdaleka neviděl každý díl z cyklu rozhovorů, doporučuje to každému. Jde o mimořádně servilně vedené rozhovory, které ale zároveň dostačujícím způsobem a vcelku věrohodně obnažují úpadek prezidenta a jeho aktuální kondici. Minulý týden zjevně vyčerpaný Zeman mluvil třeba o tom, kdo a proč je sviní české politiky. Bylo to už zase trapné, a je vysloveně špatně, že se prezident v rámci své kampaně – kterou navzdory svému předsevzetí vede po dvou liniích – snižuje k podobně nedůstojným eskapádám. Nejen že škodí sobě a tradici prezidentského úřadu, ale především výrazně přispívá k úpadku naší politiky.

Možná to ještě neví, čím dál zřetelněji ale jeho ztrátu citu pro míru vnímají také jeho dřívější příznivci. A nejspíš půjde o moment, který se bude zpětně připomínat vůbec nejčastěji, bude to jeho opravdové dědictví. Ten sešup kamsi do suterénu, ta bída všeho, čím se Zeman chlubí a co chce reprezentovat, je otřesným svědectvím o naši současné politické elitě. Nechceme a nebudeme si idealizovat nikoho z jeho předchůdců, ani prvního českého prezidenta Václava Havla, avšak politická kultura, kterou ztělesňuje Miloš Zeman, je s tou Havlovou nesouměřitelná. Stačilo necelých patnáct let, a Česko je v tomto – a nejen v tomto – ohledu zcela jinou zemí. Ba co víc, je jiným, v mnoha ohledech téměř neobyvatelným vesmírem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.