Život je jinde než na Twitteru a Facebooku. V reálu lidi trápí úplně jiné věci

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Co se děje v posledních dnech na sociálních sítích nelze označit jinak než za naprostý blázinec. Agresivita, osobní útoky, urážky. Namísto dialogu házení špíny na každého, kdo si myslí něco jiného, a když už nevíte kudy kam, napíšete o něm, že je fašista nebo komunista. Na to, že do voleb nezbývají dva dny, nýbrž dva měsíce, ztrácí až moc jindy celkem soudných lidí nervy.

Já strávil poslední dva týdny především na cestách. Byl jsem v Olomouckém, Pardubickém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Mluvil jsem s lidmi. S kamarády, známými a zcela neznámými. A každého můžu ubezpečit, že se zajímají o dost jiné věci, než by se vám mohlo zdát, pokud trávíte až příliš času na Facebooku nebo Twitteru. Život je jinde, což lze říct také na adresu všem přístupného diskuzního fóra Pirátů. Jistě, padají na něm roztodivné návrhy, a nejen já si už dlouho myslím, že takto vyhroceně transparentní politika Piráty znevěrohodňuje, věřte ale, že tak už to prostě v politice chodí. A to ve všech stranách, akorát o tom u těch ostatních nevíte. Ale zpět do reality.

Pokud mluvíte s normálními lidmi, kteří mají na politiku leda tak několik minut denně, třeba protože vstávají každý den po páté, aby byli v šest ve fabrice, sociální sítě nemají, natož aby sledovali diskuzní fórum Pirátů, které je jim naprosto ukradené, zjistíte přibližně toto: lidi se nejvíc zajímají o nejzákladnější věci. Zda budou mít práci, kolik za ni dostanou zaplaceno, kolik je bude stát bydlení, a jak porostou ceny potravin, elektřiny nebo plynu. Touží také po bezpečí, hlavně pro svoje děti. Zajímá je tudíž, zda a kde mají doktora nebo zubaře, kolik utratí jejich rodiče, a tedy penzisté za léky, anebo zda mohou svoje děti poslat do školy, aniž by se museli strachovat, že se jim něco stane.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak uvažují lidé mimo sociální sítě?
  • Jaké problémy řeší?
  • A podle čeho se rozhodují, koho budou volit?
sinfin.digital