Znepokojivá povrchnost pandemické éry. Různé postupy států vůči covidu jasně ukazují, že o vědu tu jde skutečně až v posledním sledu

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Pokud jsme v uplynulých měsících něco slyšeli skutečně často, bylo to volání po tom, abychom skutečně naslouchali vědcům a expertům. Uplynulé týdny a nástup koronavirové varianty delta ovšem ukazují, že věda jako autorita takřka přestala existovat. Nacházíme se v neuvěřitelně povrchní době, kdy zastánci jednotlivých táborů v podstatě jen sledují politické cíle a vydávají je za „expertní stanoviska“. Hlavním efektem je bezprecedentní ztráta svobod.

Jak už jsme několikrát upozorňovali, debata o opatřeních proti covidu se postupně posunula od kroků, které měly ulevit přetíženým nemocnicím a zamezit kolapsu zdravotního systému, k rozhodnutím, která jsou přijímána jen na základě běžného počtu všech nakažených. Je to absurdní situace, protože díky promoření a očkování se počty nakažených už neprojevují na počtu hospitalizovaných.

Na to mimochodem upozorňuje i lékař Martin Balík. „Nemocnice jsou každopádně prázdné, protože se tenhle národ dokonale promořil a provakcinoval. Zatím si nemyslíme, že by se mělo něco stát s delta variantou,“ řekl v rozhovoru webu Seznam Zprávy. Jeho slova poměrně ostře kontrastují se slovy některých politiků či zástupců nejrůznějších iniciativ, které volají po razantních opatřeních.

Přijímat ovšem opatření s dalekosáhlými dopady jen na základě počtů, které v naprosté většině představují bezpříznakoví jedinci nebo ti, u kterých se covid projevuje jako běžná viróza, je naprosto absurdní. Tento postup se navíc snaží vyvolávat dojem, že existuje přímá a jednoznačně daná souvislost mezi opatřeními a počtem nakažených.

Nic takového se ovšem v uplynulých měsících nepotvrdilo. Nikdy jsme neviděli jasné důkazy pro respirátory ve školách, pro uzavření škol a nakonec nevidíme žádná data ani pro nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Jako odpověď se nám nejčastěji dostane, že jde o jakýsi symbol, aby lidé nezapomínali, že tady covid pořád je. To ale není efektivní opatření, to je jen manipulace s lidskou psychikou a de facto politický cíl. Vláda prostě chce před volbami vypadat, že situaci nepodcenila, a nepochybně třeba toto opatření zachovává i v létě pouze pro jeho viditelnost.

Na příkladech zemí, které se respirátorů zbavily, můžeme vidět, že rozdíl mezi nošením respirátoru a jeho nenošením je dnes téměř nulový. Rakousko zrušilo tuto povinnost (s drobnými výjimkami) spolu s dalšími opatřeními 1. července. Růst případů je tam momentálně pomalejší než v Česku. Maďarsko je stejný případ, a to jsme i od našich „expertů“ slyšeli, že plné stadiony v Budapešti během evropského fotbalového šampionátu rozpoutají skutečné covidové peklo. Nic takového se neděje, růst případů je opět pomalejší než v Česku.

Takhle bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Stačí ovšem vytáhnout jeden příklad za všechny: americký Texas, o kterém experti jen velmi neradi mluví, zrušil všechna opatření už na začátku března. Nestalo se vůbec nic a případy tam „sezónně“ poklesly podobně jako kdekoli jinde.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak je to s očkováním a proč se státy vydaly cestou nátlaku?
  • V čem stát při očkování jedná mimo etické mantinely?
  • A proč bychom si měli dát pozor na odstrašující slovenskou cestu?
sinfin.digital