Články odjinud

Zoufalec týdne: Angela Merkelová. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Angela Merkelová. Komentář Petra Holce

„Migrace by se mohla stát pro EU osudovou,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová na summitu EU o migraci. Fakt dobrý postřeh od někoho, kdo k tomu už nějakou dobu slušně přispívá a navíc se stal symbolem migrační krize v EU. Všiml si toho dokonce i americký prezident Donald Trump a hned s tím musel ven na Twitteru.

Merkelová samozřejmě masovou migraci nezpůsobila. Migranti do EU houfně proudili i před krizovými lety 2015-16, kdy jen do Německa přišlo přes milion převážně muslimských uprchlíků. Její vzkaz, že bohaté Německo migranty přijme, ale jejich proud určitě výrazně posílil a taky urychlil. I v Česku, kam ani běženci nechtějí, o tom víme hlavně díky tomu, že v loňských volbách utrhl přes deset procent hlasů Tomio Okamura. Ten poslední dobou vidí Alláha i v kebabu.

Je ironie, že migrace EU politicky rozkládá v době, kdy výrazně opadla: zatímco v první půlce roku 2016 přišlo podle Mezinárodní organizace pro migraci do EU 240 000 migrantů, o rok později jich bylo 100 000 a letos zatím 54 300. Jenže tak už to v politice chodí. A i statistika je vám navíc k ničemu, když třeba v Itálii i díky Merkelové stále zůstává přes půl milionu migrantů, o které se země musí postarat, ale oni ovšem chtějí hlavně do Německa nebo Skandinávie. Nejspíš nemají rádi pizzu.

Mám v Praze několik italských známých a nikdo z nich není žádný fašista ani xenofob. Všichni ale poslední dobou řeší migraci, protože vidí, jaké problémy způsobuje jejich zemi. Snadno to pochopíte nejen v severoitalském Bolzanu. Právě ve zdejším parku v centru města se totiž abstraktní globální problém migrace, plný vznešených principů, mění v konkrétní lokální věc: zdejší park je plný migrantů, kteří tu nonstop živoří na své vysněné cestě dál na sever, na niž možná nikdy nedojde. Ještě nedávno oddychový park najednou připomíná park před pražským Hlavním nádražím, jen s lepším vínem. Místní se mu proto radši vyhýbají a kolem hlídkují policisté.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

Pár stovek běženců tak místním citelně změnilo zavedený pořádek ve městě. Politické důsledky přišly rychle a nejen tady. Poslední italské volby smetly i zbytek tradičních politických stran a nový ministr vnitra a vicepremiér z Ligy severu Matteo Salvini teď řekl basta! a zavřel migrantům přístavy. Příznačné je, že z něj nelidu hned začala dělat Merkelová. Migranty si ale z Itálie, kam je mimochodem svážejí i německé neziskovky, samozřejmě nevezme.

I jí totiž migrace rozkládá vlastní vládu, zatímco Bundestag v loňských volbách obohatila Alternativo pro Německo, pro jejíž některé přední kádry je Adolf Hitler v podstatě romantik. Nikdo ovšem v pokrytectví netrumfne francouzského prezidenta Emannuela Macrona. Ten italskou vládu vyzval k otevření přístavů, sám ale drží zavřené své vlastní včetně italsko-francouzské hranice. Jestli chcete vidět evropskou solidaritu á la Macron v praxi, vyjeďte si do italské příhraniční Ventimiglie. Vznešená slova končí na zdejší hranici.

Paradox je, že zatímco „schengen“ v podstatě přežil největší migrační krizi, může systém otevřených hranic skončit nyní, když migrace opadla. A paradoxně jsou k tomu nejblíže v Německu, kde se politických důsledků migrace nejvíc lekli v Bavorsku. Jenže jakmile zavřou hranice Němci, začnou se v EU zavírat jak domino. Všichni si pak vzpomenou na slova Merkelové, že Německo migraci zvládne. Možná Německo, ale Evropa ne.    

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud