Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Angela Merkelová. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Angela Merkelová. Komentář Petra Holce

„Migrace by se mohla stát pro EU osudovou,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová na summitu EU o migraci. Fakt dobrý postřeh od někoho, kdo k tomu už nějakou dobu slušně přispívá a navíc se stal symbolem migrační krize v EU. Všiml si toho dokonce i americký prezident Donald Trump a hned s tím musel ven na Twitteru.

Merkelová samozřejmě masovou migraci nezpůsobila. Migranti do EU houfně proudili i před krizovými lety 2015-16, kdy jen do Německa přišlo přes milion převážně muslimských uprchlíků. Její vzkaz, že bohaté Německo migranty přijme, ale jejich proud určitě výrazně posílil a taky urychlil. I v Česku, kam ani běženci nechtějí, o tom víme hlavně díky tomu, že v loňských volbách utrhl přes deset procent hlasů Tomio Okamura. Ten poslední dobou vidí Alláha i v kebabu.

Je ironie, že migrace EU politicky rozkládá v době, kdy výrazně opadla: zatímco v první půlce roku 2016 přišlo podle Mezinárodní organizace pro migraci do EU 240 000 migrantů, o rok později jich bylo 100 000 a letos zatím 54 300. Jenže tak už to v politice chodí. A i statistika je vám navíc k ničemu, když třeba v Itálii i díky Merkelové stále zůstává přes půl milionu migrantů, o které se země musí postarat, ale oni ovšem chtějí hlavně do Německa nebo Skandinávie. Nejspíš nemají rádi pizzu.

Mám v Praze několik italských známých a nikdo z nich není žádný fašista ani xenofob. Všichni ale poslední dobou řeší migraci, protože vidí, jaké problémy způsobuje jejich zemi. Snadno to pochopíte nejen v severoitalském Bolzanu. Právě ve zdejším parku v centru města se totiž abstraktní globální problém migrace, plný vznešených principů, mění v konkrétní lokální věc: zdejší park je plný migrantů, kteří tu nonstop živoří na své vysněné cestě dál na sever, na niž možná nikdy nedojde. Ještě nedávno oddychový park najednou připomíná park před pražským Hlavním nádražím, jen s lepším vínem. Místní se mu proto radši vyhýbají a kolem hlídkují policisté.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

Pár stovek běženců tak místním citelně změnilo zavedený pořádek ve městě. Politické důsledky přišly rychle a nejen tady. Poslední italské volby smetly i zbytek tradičních politických stran a nový ministr vnitra a vicepremiér z Ligy severu Matteo Salvini teď řekl basta! a zavřel migrantům přístavy. Příznačné je, že z něj nelidu hned začala dělat Merkelová. Migranty si ale z Itálie, kam je mimochodem svážejí i německé neziskovky, samozřejmě nevezme.

I jí totiž migrace rozkládá vlastní vládu, zatímco Bundestag v loňských volbách obohatila Alternativo pro Německo, pro jejíž některé přední kádry je Adolf Hitler v podstatě romantik. Nikdo ovšem v pokrytectví netrumfne francouzského prezidenta Emannuela Macrona. Ten italskou vládu vyzval k otevření přístavů, sám ale drží zavřené své vlastní včetně italsko-francouzské hranice. Jestli chcete vidět evropskou solidaritu á la Macron v praxi, vyjeďte si do italské příhraniční Ventimiglie. Vznešená slova končí na zdejší hranici.

Paradox je, že zatímco „schengen“ v podstatě přežil největší migrační krizi, může systém otevřených hranic skončit nyní, když migrace opadla. A paradoxně jsou k tomu nejblíže v Německu, kde se politických důsledků migrace nejvíc lekli v Bavorsku. Jenže jakmile zavřou hranice Němci, začnou se v EU zavírat jak domino. Všichni si pak vzpomenou na slova Merkelové, že Německo migraci zvládne. Možná Německo, ale Evropa ne.    

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232