Zoufalec týdne: Ester Ledecká. Komentář Petra Holce

Petr Holec

S jídlem roste chuť. Ester Ledecká vyhrála na letošní zimní olympiádě dvě zlaté medaile ve sjezdovém lyžování a snowboardingu. Je to bezpochyby unikát a skvělý výkon, který následuje zasloužená sláva. Teď ale logicky přišla hádka o velké peníze. Ledecká odmítá podepsat se Svazem lyžařů smlouvu, protože jí prý nedává dost. Janek Ledecký, její známý otec, co rád zpívá a jen nerad stojí někde vzadu, kvůli tomu dokonce pohrozil, že by jeho dcera mohla závodit za jinou zemi.

Proč ne, Česku teď mnohem akutněji než drazí snowboardisté chybí řemeslníci, učitelé a lékaři. Jen by to Ledecká zřejmě nestihla už nadcházející sezónu, šlo by to až o rok později, takže by díky svému otci přišla o nemalé peníze, protože mezinárodně profesionálně lyžovat přece jen nemůžete za svého tátu, i kdyby si to přál sebevíc. A že si to fakt přeje, jen to musí platit někdo jiný.

O co vlastně jde? Ledecká si řekla o víc peněz na přípravu a svaz prostě přihodil 800 tisíc korun. Dvojnásobná olympijská vítězka tak nakonec celkem dostane 5,6 milionu korun, bezprecedentní částku. Pořád jí to ale nestačí. „Je to částka absolutně rekordní a nejvyšší. Ozývají se mi další sportovci nebo lidé z jejich okolí a diví se, proč oni dostávají mnohem menší prostředky než Ester,“ komentoval to v rozhovoru pro Seznam.cz i šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Sama Ledecká totiž spotřebuje téměř pětinu všech peněz, zatímco na dalších 149 sportovců zbude 80 procent rozpočtu. Přitom ke zmíněné částce bere ještě běžnou měsíční výplatu od Dukly a na závodech navíc peníze za přední umístění. Třeba v bohatším lyžování (kdo se chce koukat na zoufale unylý snowboard?) činí tzv. prize money, které si dělí zhruba první desítka závodníků, minimálně 120 000 švýcarských franků – 2,8 milionu korun. Když se aspoň párkrát umístíte, což byste i měli, když už vám za to mají platit ostatní, nemusíte do hypermarketu na slevy.

A mimochodem: kromě peněz od sponzorů a za výhry platíme Ledecké její nákladné hobby a džob my všichni, to jen v rámci objektivity. Většinu rozpočtu svazu i Dukly samozřejmě tvoří státní peníze, tedy naše daně. Proto i já potají doufám, že má Ester fakt super podmínky, nerad bych za své peníze viděl nějaké strádání. Třeba byznys třída na soustředění v Chile je proto absolutně v pořádku, všichni přece známe jet leg z prasečáku.

sinfin.digital